لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۲

وزیر خارجه آمریکا تائید کرد که ایالات متحده هفته آینده پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت ارائه می‌دهد


کلی کرافت (راست) سفیر آمریکا در سازمان ملل پیشتر گفته بود که آمریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران است.
کلی کرافت (راست) سفیر آمریکا در سازمان ملل پیشتر گفته بود که آمریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر خارجه آمریکا عصر چهارشنبه ۱۵ مرداد تائید کرد که ایالات متحده هفته آینده پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت ارائه می‌دهد

پیشتر، خبرگزاری بلومبرگ روز چهارشنبه گزارش داد که ایالات متحده قطعنامه جدیدی را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می‌کند و خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران شده است.

در این قطعنامه، که خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید نسخه‌ای از آن را به دست آورده است، از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته شده از فروش یا خرید هر گونه سلاح از ایران و همچنین از ارائه هرگونه آموزش فنی، منابع یا خدمات مالی، مشاوره، سایر خدمات یا کمک به تهیه، فروش، انتقال، ساخت، نگهداری، یا استفاده از جنگ‌افزار خودداری کنند.

به نوشته این خبرگزاری، قطعنامه جدید تقریبا مشابه قطعنامه‌ای است که ایالات متحده در ماه ژوئن، کمتر از دو ماه پیش، ارائه کرده بود.

کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، چندی پیش نسبت به برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی این سازمان علیه ایران هشدار داده و گفته بود که «اگر تحریم های تسلیحاتی علیه ایران برداشته شود رژیم در تهران آماده است که بدبختی و خونریزی بیشتری را، نه فقط در غزه، بلکه در لبنان، سوریه، عراق، و یمن، به راه بیاندازد.»

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در تاریخ ۱۵ ژوئیه در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که ایالات متحده به زودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که تاییدکننده توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ بود، تحریم تسلیحاتی ایران ۱۸ اکتبر منقضی می‌شود.

XS
SM
MD
LG