لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۵

ویژه تحلیف ۲۰۲۱ | نکاتی در مورد زندگی شخصی جیل بایدن؛ نخستین بانوی اولی که شغلش را حفظ خواهد کرد


President-elect Joe Biden and his wife Jill arrive in the Crypt of the U.S. Capitol ahead of Joe Biden's inauguration Wednesday, Jan. 20, 2021, in Washington.(Jim Lo Scalzo/Pool Photo via AP)
President-elect Joe Biden and his wife Jill arrive in the Crypt of the U.S. Capitol ahead of Joe Biden's inauguration Wednesday, Jan. 20, 2021, in Washington.(Jim Lo Scalzo/Pool Photo via AP)

نام جیل بایدن در سال ۲۰۰۹ به عنوان بانوی دوم آمریکا در جهان مطرح شد، و حالا نیز عنوان بانوی اول این کشور را دریافت کرده است. اما برای شاگردانش، او «دکتر بی» است؛ آموزگاری که از هیچ تلاشی برای به چالش کشیدن بچه‌ها و جلب توجه آنها به مسائل مهم اجتماعی دریغ نمی‌کند.

شغلش آموزگاری است

می‌گوید: «آموزگاری شغل من نیست، هویت من را تعریف می‌کند.»

جیل بایدن، پیش از آن که بانوی دوم آمریکا شود معلم بود و در سی سال فعالیت حرفه‌ای خود، انگلیسی تدریس کرد.

او، آموزش را بخشی از هویت خود می‌داند و حتی برای سخنرانی کنوانسیون دموکرات‌ها، یک کلاس درس را انتخاب کرد.

خانم بایدن دارای دو مدرک فوق لیسانس و یک مدرک دکترا از دانشگاه دلاوِر است.

نخستین بانوی اول آمریکا که شغلش را حفظ خواهد کرد

جیل بایدن از سال ۲۰۰۹ در کالج منطقه‌ای ویرجینیای شمالی، زبان انگلیسی تدریس می‌کند و قصد ندارد در دورانی که بانوی اول آمریکا است این شغل را کنار بگذارد. به این ترتیب، او نخستین بانوی اول در ۲۳۱ سال خواهد شد که شغل تمام وقت خود را حفظ خواهد کرد. خانم بایدن در مصاحبه با برنامه «یکشنبه صبح» شبکه «سی بی اس» گفت می‌خواهد با این کار، مردم ارزش و قدر آموزگاران را بیشتر بدانند.

با همسرش جو بایدن از طریق واسطه آشنا شد

پس از آن که جو بایدن همسرش نیلیا و دختر یک ساله‌اش نئومی را در یک سانحه تصادف اتوموبیل از دست داد، برادرش او را با جیل که دانشجوی سال آخر دانشگاه بود، آشنا کرد. این دو با هم به سینما رفتند. جیل بایدن می‌گوید وقتی تیپ نسبتا رسمی جو بایدن را دید فکر کرد امکان ندارد با چنین شخصی وارد رابطه شود. جو بایدن، پنج بار از او تقاضای ازدواج کرد و سرانجام در سال ۱۹۷۷ جواب مثبت گرفت.

جیل بایدن، بو و هانتر، دو پسر خردسال جو بایدن، را بزرگ کرد و از ازدواجش با آقای بایدن دختری به نام اشلی دارد که ۳۹ ساله است.

جیل بایدن همراه همسرش جو بایدن و دو پسرش هانتر و بو در رژه تحلیف اوباما
جیل بایدن همراه همسرش جو بایدن و دو پسرش هانتر و بو در رژه تحلیف اوباما

ورزش را ترک نمی‌کند

پنج روز در هفته، هشت کیلومتر می‌دود و حتی در دورانی که بانوی دوم بود و محافظ داشت نیز این عادت خود را حفظ کرد.

سه کتاب نوشته است

تمرکزش بیشتر بر کتاب‌های مصور کودکان است.

تازه‌ترین اثرش با عنوان «جویی» برهه‌ای از زندگی جو بایدن در جوانی را برای کودکان تصویر می‌کند.

کتاب «فراموش نکنید، خدا یاور نظامیان ما باشد»، تجربه خانواده‌های نظامیان را از دریچه نگاه نوه‌اش روایت می‌کند.

و کتاب «جایی که نور وارد می‌شود» داستان تشکیل و حفظ خانواده بایدن از زبان جیل بایدن است و فراز و فرودهای این خانواده را برای خواننده ملموس می‌کند.

فعالیت‌های خیریه او بر خانواده‌های نظامیان و مسائل زنان متمرکز است

یکی از فعالیت‌های مهم خیریه خانم بایدن، راه‌اندازی «برنامه سلامت پستان بایدن» است که هدفش آگاهی‌رسانی به زنان و تشویق آنها به چک‌آپ به موقع است. جیل بایدن همچنین با همکاری میشل اوباما، بانوی اول پیشین آمریکا، برنامه‌ای را برای کمک به خانواده افرادی که در ارتش خدمت می‌کنند راه انداخت تا منابع لازم را برای آموزش و پیدا کردن شغل در اختیار داشته باشند.

XS
SM
MD
LG