لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

ویژه تحلیف ۲۰۲۱ | ۱۰ نکته از تاریخ برگزاری مراسم تحلیف در ایالات متحده آمریکا


مراسم تحلیف باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ از لحاظ تعداد جمعیت حاضر یک رکورد محسوب می‌شود
مراسم تحلیف باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ از لحاظ تعداد جمعیت حاضر یک رکورد محسوب می‌شود

این مجموعه نگاهی دارد به ۱۰ مورد به یاد ماندنی در تاریخ مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا که از شروع تاکنون ثبت شده است:

۱

جان آدامز، رئیس جمهوری بود که در مراسم تحلیف او هیچ‌ کدام از اعضای خانواده‌اش حاضر نبودند.

۲

جان آدامز همچنین اولین رئیس جمهوری بود که در مراسم تحلیف جایگزین خود حاضر نشد. هشت ساعت پیش از برگزاری مراسم تحلیف تامس جفرسون، جان آدامز راهی سفر برای دیدار با خانواده‌اش در ماساچوست شد.

۳

حاضر نشدن در مراسم تحلیف ۲۸ سال بعد از آن دوباره تکرار شد و جان کوینسی آدامز حاضر نشد در مراسم تحلیف اندرو جکسون، شرکت کند.

۴

تامس جفرسون، رئیس جمهوری بود که در جریان سخنرانی مراسم تحلیف خود قدم زد و سخنرانی کرد.

۵

جیمز مدیسون، اولین رئیس جمهوری بود که مراسم رقص پس از تحلیف را پایه‌گذاری کرد. در چهارم مارس ۱۸۰۹ و یک روز از مراسم تحلیف، این مراسم رقص در هتل لانگ برگزار شد و قیمت بلیط این مراسم، چهار۵ دلار بود.

۶

دالی مدیسون در سال ۱۸۰۹ نخستین بانوی اول بود که در مراسم تحلیف حاضر شد. در سال ۱۹۵۶، لیدی برد جانسون، نخستین بانوی اولی بود که انجیل را در دست نگه داشت تا پرزیدنت جانسون روی آن دست گذاشته و سوگند ادا کند.

۷

ویلیام هنری هریسون، به رغم این که نزدیک به دو ساعت در مراسم تحلیف خود سخنرانی کرد ولی دوران ریاست جمهوری کوتاهی داشت چرا که نزدیک یک ماه پس از مراسم تحلیف درگذشت.

۸

هری اس. ترومن نخستین رئیس جمهوری ایالات متحده بود که مراسم تحلیف او در ۲۰ ژانویه ۱۹۴۹ از شبکه‌های تلویزیونی به طور مستقیم پخش شد.

۹

بیل کلینتون نخستین رئیس جمهوری ایالات متحده بود که مراسم تحلیف او به شکل لایو استریم پخش شد. مراسم تحلیف دور دوم ریاست جمهوری او در ۲۰ ژانویه ۱۹۹۷ روی اینترنت پخش شد.

۱۰

بیشترین حضور تماشاگران و مردم در مراسم تحلیف تاکنون متعلق به باراک اوباما در تاریخ ۲۰ ژانویه سال ۲۰۰۹ است.

XS
SM
MD
LG