لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

برایان هوک: بحران کنونی گریبان‌گیر رژیم ایران در ۴۱ سال گذشته بی‌سابقه بوده است


برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، با اشاره به کارزار فشار حداکثری گفت که در فهرست بدترین و ضعیف‌ترین اقتصادهای جهان،‌ اقتصاد ایران، پس از ونزوئلا و لیبی، در مکان سوم ایستاده است و بحران کنونی رژیم ایران در چهار دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

برایان هوک در جریان وبیناری در شورای روابط خارجی آمریکا که روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد برگزار شد، در مورد نتایج فشار حداکثری آمریکا گفت: «اگر به اقتصاد ایران نگاه کنید، صادرات پایین آمده، و آنها حتی از قبل از قضیه شیوع کووید-۱۹ با سطح عظیمی از کوچک شدن اقتصاد روبه‌رو بوده‌اند. دسترسی آنها به ذخایر ارزی خارجی‌شان به حداقل رسیده است. کسری بودجه دولت آنها به قدری زیاد است که رژیم نمی‌داند چگونه باید آن را برطرف کند. صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی ایران گفته‌اند که در فهرست بدترین اقتصادهای جهان، اقتصاد ایران، پس از ونزوئلا و لیبی، در جایگاه سوم ایستاده است.»

آقای هوک افزود: «رژیم ایران برای تامین هزینه فعالیت‌های بدخواهانه‌اش ... به صادرات نفت وابسته است. و من فکر می‌کنم در هر راهبردی برای مقابله با ایران این بسیار مهم است که به موضوع نفت پرداخته شود. ما تا وقتی در برجام بودیم نمی‌توانستیم مانع صادرات نفت ایران شویم. [ولی پس از خروج‌مان از برجام] در مدت زمان بسیار کوتاهی موجب سقوط صنعت نفت ایران شدیم.»

آقای هوک با اشاره به کاهش بسیار شدید صادرات نفت ایران از ۲.۵ میلیون بشکه در روز به ۷۰ هزار بشکه در روز طی این مدت، گفت:‌ «این کاری بود که ما وعده‌اش را داده بودیم. آقای پمپئو ... از رهبران ایران خواست یک گزینه را انتخاب کنند. او گفت: یا پای میز مذاکره بیایید و یا با فروپاشی اقتصادتان دست و پنجه نرم کنید. ... و رهبر جمهوری اسلامی گزینه دوم را برای مردن خود انتخاب کرده و از آن زمان مشغول دست و پنجه نرم کردن با فروپاشی اقتصاد کشور بوده است. ما به بخش بزرگی از گفته‌های‌مان عمل کرده‌ایم.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا با اشاره به خودداری ایران از آمدن پای میز مذاکره گفت که آمریکا، با محروم کردن جمهوری اسلامی از دسترسی به منابع درآمدی عظیم گذشته‌اش، تلاش‌های رژیم برای بسط قدرتش در منطقه را مهار کرده است. آقای هوک تاکید کرد که «بحران کنونی رژیم ایران در چهل و یک سال گذشته بی‌سابقه بوده است.»

آقای هوک گفت: «گزارش‌های زیادی از ضعف رژیم ایران و نیروهای نیابتی‌اش دیده می‌شود.» وی افزود، حزب‌الله، که ۷۰ درصد بودجه‌اش از ایران می‌آمد، برای نخستین بار در تاریخ در تکاپو برای تامین بودجه‌اش از طریق جمع‌آوری پول و هدایای مردمی برآمده است. آقای هوک همچنین گفت که وضعیت شبه‌نظامیان و نیابتی‌های وابسته به ایران در عراق و سوریه هم بر همین منوال است و آنها می‌گویند که «ایران دیگر پول ندارد و روزهای طلایی به پایان رسیده است.»

برایان هوک در مورد پایان یافتن ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران گفت: «این ممنوعیت در روز ۱۸ اکتبر به پایان می‌رسد و به نظرم ایده بسیار بدی بود که پنج سال پیش اجازه دادند بزرگترین حامی حکومتی تروریسم از زیر تحریم تسلیحاتی خارج شود.» وی گفت که تا چند ماه دیگر و با پایان یافتن این تحریم تسلیحاتی، ایران قادر به واردات و صادرات تسلیحات متعارف خواهد بود.

آقای هوک تاکید کرد: «ما امیدواریم که این تحریم را بازگردانیم. ... چین و روسیه به طور علنی گفته‌اند که از این موضوع حمایت نمی‌کنند و می‌خواهند به ایران اسلحه بفروشند. ولی اگر آنها نیز می‌خواهند شاهد خاورمیانه‌ای امن‌تر و باثبات‌تر باشند، فروش اسلحه به ایران قطعا نمی‌تواند این خواسته آنها را برآورده کند.»

آقای هوک همچنین گفت که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، یک سال و نیم پیش زنگ خطر را در مورد به پایان رسیدن این تحریم به صدا درآورده بود؛ ولی «ما به هر ترتیب ممکن این تحریم تسلیحاتی را تمدید خواهیم کرد.»

وزارت خارجه آمریکا پیشتر و با فرا رسیدن دو سال از اعمال کارزار فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی، در پیامی اعلام کرد تحریم‌ها تاکنون ۲۰۰ میلیارد دلار از منابع مورد دسترسی رژیم ایران را مسدود کرده است.

XS
SM
MD
LG