لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

نخستین گروه افغانستانی‌هایی که با نیروهای نظامی ایالات متحده همکاری کرده‌اند وارد آمریکا شدند


آرشیو
آرشیو

صدها مهاجر افغانستانی که جزو مترجمان و افراد کمکی نیروهای نظامی ایالات متحده بودند از روز جمعه هشتم مرداد با حضور در پایگاه نظامی فورت لی در ایالت ویرجینیا فصل جدید زندگی‌شان را در آمریکا آغاز می‌کنند.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، هم‌زمان با اعلام خروج نظامی آمریکا از افغانستان، روند انتقال این افراد را در چارچوب عملیات «پناه متحدان» کلید زد.

رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای که کاخ سفید منتشر کرد، با قدردانی از همکاری این افراد با نیروهای آمریکایی طی دو دهه گذشته، حضور مترجمان و افراد کمکی افغانستانی در خاک آمریکا برای آغاز فصل جدید زندگیشان را نقطه عطفی برای آنها دانست و افزود، حضور افرادی که دوشادوش نظامیان آمریکایی انجام وظیفه کرده‌اند، نشانه التزام ایالات متحده به تعهداتش در قبال این افراد است.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر بر ادامه یافتن کمک‌های بشردوستانه و نظامی آمریکا به افغانستان پس از خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از آن کشور، تاکید کرد.

وزیران دفاع و خارجه آمریکا، که نهادهای تحت امرشان مستقیما در این روند انتقال مشارکت کرده‌اند، نیز با انتشار بیانیه‌هایی آمدن این افراد - که تعدادشان به هزاران تن می‌رسد - به خاک آمریکا را خوش‌آمد گفتند.

لوید آستن، وزیر دفاع، در بیانیه‌ای نوشت این افراد و دیگرانی که در راه هستند به بیش از ۷۵ هزار افغانستانی می‌پیوندند که طی دهه گذشته در قالب ویزای ویژه به آمریکا مهاجرت کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در بیانیه‌ای با اشاره به این که این افراد پس از بررسی گسترده سوابق‌شان وارد آمریکا شده‌اند، نوشت، ایالات متحده از طریق کانال‌های دیپلماتیک، به حمایت از مردم افغانستان، به‌ویژه زنان و اقلیت‌ها، برای حفظ دستاوردهای‌‌شان ادامه می‌دهد.

آقای بلینکن روز پنج‌شنبه در کنفرانس خبری با همتای کویتی خود در آن کشور گفت که مسئله اسکان موقت مترجمان افغانستانی در کویت را مطرح کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «ما فعالانه درگیر این روند، به‌ویژه در برنامه‌ریزی برای انتقال این افغانستانی‌های شجاع و خانواده‌هایشان هستیم. این موضوع در گفت‌و‌گوهای امروز و نیز در گفت‌و‌گوهای ما با تعدادی از دیگر کشورهای متحد و شرکایمان مطرح شد.»

آمریکا پیشتر گفته بود بنا دارد از کشورهای متحد و شریک بخواهد افغانستانی‌هایی را که در مراحل مقدماتی ویزای ویژه مهاجرتی به آمریکا هستند، برای محافظت آنها در مقابل تهدیدهای طالبان و دیگر گروه‌ها، موقتا در خاک‌شان اسکان دهند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG