لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

درخواست فرماندهان نظامی سابق بریتانیا از جانسون برای «سخاوت» بیشتر در اسکان مجدد مترجمان افغانستانی


 ریچارد دانت، ژنرال بازنشسته و رئیس سابق ستاد مشترک بریتانیا (آرشیو)
ریچارد دانت، ژنرال بازنشسته و رئیس سابق ستاد مشترک بریتانیا (آرشیو)

ده ها تن از فرماندهان نظامی سابق بریتانیا از دولت آن کشور خواستند تعداد بیشتری از مترجمان افغانستانی را که در ۲۰ سال گذشته به سربازان بریتانیایی کمک کرده‌اند، جابجا کند. فرماندهان سابق هشدار دادند که ممکن است همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این مترجمان توسط گروه طالبان به قتل برسند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، ریچارد دانت، ژنرال بازنشسته و رئیس سابق ستاد مشترک بریتانیا، به همراه سایر فرماندهان نظامی سابق این کشور تاکید کرده‌اند که برنامه اسکان مجدد مترجمان افغانستانی و دیگر نیروها باید با «فوریت و سخاوت» بیشتری اجرا شود.

فرماندهان نظامی سابق بریتانیا در نامه خود به بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، که روز چهارشنبه ۶ تیر منتشر شد نوشته‌اند با درخواست جابجایی «تعداد زیادی از مترجمان به دلایل غیرمعقول» مخالفت شده است. آنها در نامه خود مصرانه از دولت خواسته‌اند در سیاست‌های خود فورا بازنگری کند و تنها افرادی را که تهدیدی برای امنیت ملی هستند، از برنامه جابجایی کنار بگذارد.

بریتانیا در سال ۲۰۱۴ به عملیات رزمی سربازان خود در افغانستان، که زمانی تعداد آنها به ۱۰ هزار نفر هم رسیده بود، پایان داد؛ اما حدود ۷۵۰ سرباز را به منظور آموزش دادن به نیروهای افغانستانی در آن کشور باقی گذاشت.

XS
SM
MD
LG