لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

نگاهی به رقابت نامزد‌های انتخابات سنا در چند ایالت آمریکا


گنبد ساختمان کنگره ایالات متحده. ۱۰ آوریل ۲۰۲۰
گنبد ساختمان کنگره ایالات متحده. ۱۰ آوریل ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دموکرات ها در کنگره ایالات متحده در فاصله چهار ماه مانده به انتخابات نوامبر احساس اطمینان خاطر بیشتری برای کسب اکثریت در مجلس سنا می کنند. در حال حاضر جمهوریخواهان در سنا اکثریت را دارند. قرار است در انتخابات آبان‌ماه درباره ۳۵ کرسی رای گیری شود که ۲۳ کرسی آن اکنون در اختیار جمهوریخواهان است. اگر تنها چند کرسی این انتخابات به دست دموکرات‌ها بیفتد، آنها اکثریت را در سنا در سال ۲۰۲۱ خواهند داشت. در زیر نگاهی به چند ایالت کلیدی داریم که می‌تواند اکثریت سنای آینده آمریکا را تعیین کنند:

آلاباما

پرزیدنت ترامپ همچنان در آلاباما بسیار محبوب است و آلاباما تنها ایالتی است که در آن جمهوریخواهان از شانس خوبی برای گرفتن کرسی سناتور دموکرات داگ جونز برخوردارند. پرزیدنت ترامپ در ماه میلادی جاری برای حمایت از تامی توبرویل، مربی سابق فوتبال آمریکایی، به شهر موبیل در ایالات آلاباما خواهد رفت. ۱۴ ژوئیه جمهوریخواهان رقابتی درون حزبی خواهند داشت تا روشن شود چه کسی در نوامبر با سناتور جونز رقابت خواهد کرد. جف سشنز، وزیر پیشین دادگستری ایالات متحده، رقیب توبرویل است.

آریزونا

کرسی آریزونا در سنا یکی از پنج کرسی در دست جمهوریخواهان است که «کوک پلیتیکال رپورت» وضعیت آن را نامعلوم تعیین کرده است، اما اکنون مارک کلی، فضانورد سابق و چالشگر دموکرات، شانس فزاینده‌ای برای پیروزی دارد. بنا بر میانگین نظرسنجی‌ها در تارنمای «رییل کلیرپالیتیکز»، او از سناتور مارتا مک کلی جمهوریخواه شش درصد جلو است.

پرزیدنت ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ در آریزونا با چهار درصد اختلاف پیروز شده بود، اما تازه ترین نظرسنجی ها جو بایدن، رقیب دموکرات، را دو درصد از ترامپ در پیش نشان می دهد.

کلرادو

رقابت در ایالت کلرادو میان سناتور جمهوریخواه کوری گاردنر و جان هیکنلوپر، چهره دموکرات و فرماندار سابق کلرادو است. هیچ یک از این دو در رقابتی در ایالت خود شکست نخورده اند. نظرسنجی ها برای هیکنلوپر که کمک‌های مالی کم سابقه ای را گردآوری کرده، امیدوارکننده است. او یازده درصد از رقیب جمهوریخواه در پیش است.

مِین

سناتور جمهوریخواه و پرسابقه سوزان کالینز ممکن است کرسی‌اش را در انتخابات ماه نوامبر از دست بدهد. کالینز با رای به قاضی برت کاونا در سال ۲۰۱۸ برای دیوان عالی ایالات متحده و رای به عدم احضار شهود در دادگاه استیضاح ترامپ با موجی از مخالفت‌ها روبرو شد. بنا بر تازه ترین نظرسنجی ها، رای دهندگان در مین سارا گیدن، رئیس مجلس ایالتی در مین، را با چهار درصد اختلاف به سناتور کالینز ترجیح می دهند. دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ در مین شکست خورد.

کارولینای شمالی

کل کانینگهم، وکیل و نظامی بازنشسته، با سناتور جمهوریخواه تام تیلیس رقابت خواهد کرد. نظرسنجی ها و کمک های مالی انتخاباتی موقعیت او را امیدوارکننده نشان می دهد. تیلیس در سال ۲۰۱۴ با یک درصد اختلاف پیروز شده بود.

کارولینای شمالی یکی دیگر از ایالت هایی است که به دلیل تغییر بافت جمعیتی‌اش ممکن است از اردوی جمهوریخواهان خارج شود.

XS
SM
MD
LG