لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۲

هشدار فرمانده آمریکایی: چین قصد دارد زرادخانه هسته‌ای خود را تقویت کند


دریادار چارلز ریچارد، فرمانده تازه فرماندهی استراتژیک ایالات متحده، در یک سخنرانی در نبراسکا. آرشیو، ۱۸ نوامبر ۲۰۱۹
دریادار چارلز ریچارد، فرمانده تازه فرماندهی استراتژیک ایالات متحده، در یک سخنرانی در نبراسکا. آرشیو، ۱۸ نوامبر ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ فرمانده آمریکایی مسئول زرادخانه هسته‌ای ارتش ایالات متحده هشدار می‌دهد که تقویت زرادخانه هسته‌ای چین برنامه بعدی در فهرست اقدامات پکن است.

دریاسالار چارلز ریچارد، فرمانده «فرماندهی راهبردی ایالات متحده»، روز دوشنبه در کنفرانس خبری در پنتاگون، گفت، در حالی که ایالات متحده «هیچ حاشیه خطایی» در رابطه با نیروی هسته‌ای خود ندارد، چین سابقه‌ای تائید شده در تقویت دائم قوای نظامی‌اش دارد.

او به عنوان نمونه اشاره کرد که چگونه پکن، تنها طی هفت سال گذشته بیش از ۲۵۰ کشتی برای گارد ساحلی تازه تاسیس آن کشور ساخته است: «وقتی چین ذهنیت خود را بر امری متمرکز می‌کند، در دستیابی به آن قابلیت بسیار تاثیرگذار نشان می‌دهد. [تقویت] نیروهای راهبردی [چین] مرحله بعدی در فهرست کارهای الزامی آنها است و تلاش من این است که ما برای تهدیدی که [در آینده] با آن روبرو خواهیم شد، و نه آن چه امروز هست، آماده باشیم.»

ایالات متحده از قابلیت حمله هسته‌ای از دریا، هوا، و زمین از طریق زیردریایی، هواپیما، و موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای برخوردار است. از این قابلیت اغلب به عنوان «سه‌گانه هسته‌ای» یاد می‌شود.

پنتاگون اوایل ماه جاری میلادی در گزارشی از تلاش چین برای پیگیری سه گانه هسته ای ابراز نگرانی کرده و پیش بینی کرده است که پکن ابعاد زرادخانه هسته‌ایش را طی دهه آینده دست کم دو برابر کند.

XS
SM
MD
LG