لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۱

وزیر خارجه آمریکا: نباید به پکن اجازه داده شود که مدل حکمرانی استبدادی خود را صادر کند


Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, June 10, 2020. (AP Photo/Andrew Harnik, Pool)
Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, June 10, 2020. (AP Photo/Andrew Harnik, Pool)

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید که نباید به پکن اجازه داده شود «مدل حکمرانی استبدادی» خود را صادر کند.

آقای پمپئو روز دوشنبه ۱۳ مرداد در توئیتر خود با اشاره به فشار‌های حزب کمونیست چین برای اعمال یک قانون امنیتی در هنگ‌کنگ و بسط آن به مردم سراسر جهان را «تلاشی گسترده برای تضعیف حقوق بشر و آزادی‌های اساسی» دانست.

وی افزود: «نباید به پکن اجازه داده شود که مدل حکمرانی استبدادی خود را صادر کند.»

در هفته‌های اخیر مقامات آمریکا بارها درباره رفتار حکومت چین هشدار دادند. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در تاریخ ۱۰ مرداد پس از اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه چین، از تمامی کشورها خواست به آمریکا پیوسته و نقض گسترده حقوق بشر توسط حزب کمونیست چین را محکوم کنند.

آقای پمپئو همچنین روز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه با هشدار نسبت به توافق همکاری‌های اقتصادی و امنیتی میان ایران و چین،‌ گفت: «ورود چین به ایران خاورمیانه را بی‌ثبات خواهد کرد. این موضوع اسرائیل را به خطر خواهد انداخت. عربستان سعودی و امارات را هم به خطر خواهد انداخت. ایران همچنان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان است و دسترسی داشتن [ایران] به سامانه‌های جنگ‌افزاری، و بازرگانی و سرازیر شدن پول از سوی حزب کمونیست چین، تنها موجب افزایش خطرات برای آن منطقه خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG