لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

مایک پمپئو: اقتدارگرایی فزاینده و محدود کردن آزادی‌ها در چین مغایر معیارهای حقوق بشر است


Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department, Wednesday, Oct. 14, 2020, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, POOL)
Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department, Wednesday, Oct. 14, 2020, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, POOL)

وزیر خارجه ایالات متحده بار دیگر تاکید کرد که «اقتدارگرایی فزاینده و محدود کردن سیستماتیک آزادی‌ها» در چین با ماهیت و معیارهای حقوق بشر در جهان مغایرت دارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در یک توئیت با اشاره به این که جمهوری خلق چین زمانی که به سازمان ملل پیوست، متعهد شد که به حقوق بشر و آزادی های بنیادین انسان‌ها احترام بگذارد، نوشت: «با این حال، اقتدارگرایی فزاینده آنها و محدود کردن سیستماتیک آزادی‌ها در چین با ماهیت این معیار نظام بین‌المللی مغایرت دارد.»

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به این ‌که بر اساس اعلامیه بین المللی حقوق بشر همه انسان‌ها از آزادی‌های اساسی و حقوق بشر برخوردارند و دولت‌‌ها موظفند از آنها محافظت کنند، گفته است:‌ «دولت جمهوری خلق چین، با پیروی از یک ایدئولوژی تمامیت‌خواه و تحت حاکمیت مطلق حزب کمونیست چین، ضمن محروم کردن شهروندان از حقوق‌شان در مقیاسی گسترده، آزادی‌ها را به طور سیستماتیک و به عنوان راهی برای حفظ قدرت محدود می‌کند.»

در این بیانیه همچنین با بیان این که مردم چین نمی‌توانند به دین یا عقیده دلخواه خود را عمل کنند و یا بدون ترس از آزار و اذیت، دستگیری، و یا مجازات، عقاید خود را صریحاً ابراز کنند یا به گروه‌های مورد نظرشان بپیوندند، به «بازداشت‌های خودسرانه» اعضای گروه‌های اقلیت، شکنجه، سقط جنین یا عقیم‌سازی اجباری، و کار اجباری تحت حمایت دولت علیه این گروه‌های اجتماعی اشاره کرده است.

پیش از این نیز آمریکا از انتخاب دوباره کشورهای ناقض حقوق بشر از جمله چین، روسیه، و ونزوئلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتقاد کرده بود.

وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای که عصر سه‌شنبه ۲۲ مهر منتشر شد، به تصمیم دو سال پیش پرزیدنت ترامپ برای خروج از این شورا اشاره کرد، و گفت:‌ «این انتخاب‌ها فقط درست بودن تصمیم ایالات متحده در خروج [از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد] و استفاده از سایر عرصه‌ها و فرصت‌ها برای پاسداری و ترویج حقوق بشر جهانی را بیش از پیش تأیید می‌کند.»

XS
SM
MD
LG