لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

پمپئو: شورای حقوق بشر سازمان ملل به «مکانی امن» برای دیکتاتورها و کشورهایی مانند ایران تبدیل شده است


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به تصمیم شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای تمرکز بر وضعیت پلیس و برابری نژادی در آمریکا گفت که این شورا به «مکانی امن» برای دیکتاتورها و کشورهایی مانند ایران تبدیل شده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۳۱ خرداد با صدور بیانیه‌ای گفت: شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اکنون در سازش با ونزوئلا، و اخیرا با کوبا و چین، مدتهاست که به مکانی امن تبدیل شده برای دیکتاتورها و دموکراسی‌هایی که مخالفتی با آنها ندارند.

آقای پمپئو با اشاره به این که رویکرد منافقانه شورای حقوق بشر سازمان ملل «مایه ناامیدی بسیار برای مدافعان راستین کرامت انسانی است» در ادامه خاطرنشان کرد که «مرگ غم‌انگیز جرج فلوید در ایالات متحده و حوادث پس از آن نشانه قوت و بلوغ دموکراسی ما است.»

او همچنین تاکید کرد: «آمریکایی‌ها در میانه مشکلات اجتماعی مختلف همواره به طور آشکار و علنی عمل کرده‌اند، با آگاهی از این که آزادی آنها از طریق قانون اساسی و حاکمیت توانمند قانون محافظت می‌شود. ما برای پاسخگو کردن افراد و نهادها بسیار جدی هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «متاسفانه شورا یک بار دیگر خرد و منطق پشت تصمیم ما به خروج در سال ۲۰۱۸ را تایید کرد. اگر شورا درباره پاسداری از حقوق بشر جدی بود، موارد زیادی برای توجه، مانند عدم برابری نژادی در جاهایی مانند کوبا، چین و ایران، وجود دارد.»

همچنین در بیانیه مایک پمپئو آمده است: «اگر شورا صادق بود، توانمندی دموکراسی آمریکایی را به رسمیت می‌شناخت و از رژیم‌های مستبد در سراسر جهان می‌خواست از دموکراسی آمریکایی الگو بگیرند و با همان استاندارهای متعالی پاسخگویی و شفافیت، که ما به کار می‌گیریم، در برابر ملت خود پاسخگو باشند.»

XS
SM
MD
LG