لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با پادشاه اردن دیدار کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در کاخ سفید - ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۱
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در کاخ سفید - ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۱

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن هاشمی، او را دوست خوب وفادار و شایسته خواند. پادشاه اردن اولین رهبر دنیای عرب و خاورمیانه است که با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار کرده است. محور مذاکرات این دو رهبر تقویت روابط امنیتی و اقتصادی بین دو کشور بود.

آقای بایدن در ابتدای دیدار با پادشاه اردن، که ولیعهدش او را همراهی می کرد، از رهبری مهم ملک عبدالله در خاورمیانه تقدیر کرد.

وی گفت: «ما درباره بحران کووید صحبت کردیم، ما در زمینه مقابله با همه‌گیری کمک کوچکی به اردن کردیم و امیدواریم که در آینده کمک‌های بیشتری ارائه کنیم. من می‌خواهم از نقش مهم شما در خاورمیانه قدردانی کنم. شما در منطقه‌ای [با شرایط] دشوار زندگی می‌کنید. مشتاقم که از اعلیحضرت درباره چالش‌های مبرمی که اردن با آن مواجه است، بشنوم.»

آمریکا هفته پیش اعلام کرد که نیم میلیون دز واکسن فایزر در اختیار اردن قرار داده است. دولت بایدن در چارچوب آنچه به آن دیپلماسی واکسن اطلاق می شود، اعلام کرد که برای مهار همه‌گیری کووید-۱۹ پانصد میلیون دز واکسن به کشورهای کم درآمد اهدا می کند.

در این دیدار، ملک عبدالله از ارائه واکسن برای شهروندان اردن توسط دولت بایدن قدردانی کرد. پادشاه اردن همچنین حمایت رئیس جمهوری آمریکا در جریان حوادث ماه آوریل - حوادثی که پادشاهی‌ او را به چالش کشیده بود - ستود.

پادشاه اردن گفت: «ما مثل همیشه شرکای قدرتمندی در کنار هم هستیم. همانطور که گفتید ما در آن بخش از جهان چالش‌های زیادی داریم. من معتقدم که بسیاری از ما رهبران، در سراسر جهان بار سنگینی را به دوش می‌کشیم و نیاز داریم که این کار را از جانب آمریکا انجام دهیم. اما شما همیشه می توانید روی من، کشور من، و بسیاری از همکارانم در منطقه حساب کنید.»

کاخ سفید پس از گفتگوهای جو بایدن و پادشاه اردن پشت درهای بسته بیانیه‌ای در مورد محورهای گفتگوها صادر کرد.

آقای بایدن دوشنبه پیش رو نیز میزبان نخست وزیر عراق خواهد بود. نزدیک به سه هزار نیروی نظامی آمریکا در قالب ائتلاف جهانی مقابله با داعش در عراق همچنان مستقر هستند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG