لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

پرزیدنت بایدن و پادشاه اردن در کاخ سفید درباره آخرین تحولات خاورمیانه گفت‌وگو می‌کنند


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - آرشیو
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - آرشیو

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه ۲۸ تیر ماه در کاخ سفید میزبان ملک عبدالله دوم پادشاه اردن خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا، انتظار می‌رود دو طرف در این دیدار علاوه بر مسائل دوجانبه، درباره مسائل منطقه‌ای، به ویژه مسیر پیشبرد روند مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها، گفت‌وگو کنند.

پادشاه اردن، که یکی از متحدان کلیدی واشینگتن در خاورمیانه محسوب می‌شود، قرار است روز سه‌شنبه در یک صبحانه کاری با کامالا هریس معاون رئیس جمهوری در محل سکونت او، و سپس با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دیدار کند.

پادشاه اردن نخستین رهبر یک کشور واقع در منطقه خاورمیانه خواهد بود که با پرزیدنت بایدن رو در رو دیدار می‌کند. البته روون ریولین رئیس جمهوری اسرائیل اوایل تیر با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرده بود، اما مقام او تشریفاتی است.

پس از پادشاه اردن، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دومین رهبر یک کشور خاورمیانه خواهد بود که با جو بایدن به صورت حضوری دیدار خواهد کرد. این دیدار قرار است ۲۶ ژوئیه سال جاری (دوشنبه ۴ مرداد) در کاخ سفید انجام شود.

مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی همچنین در حال تنظیم تاریخی برای سفر نفتالی بنت نخست وزیر جدید اسرائیل به واشینگین و دیدار او با پرزیدنت بایدن هستند. وی هفته پیش جانشین بنیامین نتانیاهو شد و به دوازده سال نخست وزیری او پایان داد.

XS
SM
MD
LG