لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۱

پس از هجوم مردم به فرودگاه پرواز‌های آمریکا از کابل متوقف شد


تلاش برای رسیدن به فرودگاه بین المللی حامد کرزی. کابل
تلاش برای رسیدن به فرودگاه بین المللی حامد کرزی. کابل

نیروهای آمریکا در فرودگاه حامد کرزی در کابل، پروازها برای خارج کردن آمریکایی‌ها و برخی دیگر را متوقف کرده‌اند.

روز دوشنبه ۲۵ مرداد ماه، یک مقام وزارت دفاع آمریکا گفت‌ این پروازها به علت هجوم افغان‌ها به فرودگاه برای خروج از کشور به طور موقت متوقف شده است. در این بین، آمریکا و ده ها کشور دیگر به طالبان هشدار دادند که آنها مسئول تأمین امنیت و نظم هستند.

این مقام وزارت دفاع آمریکا درباره ادامه خارج کردن آمریکایی‌ها از افغانستان به صدای آمریکا گفت: «هنوز معلوم نیست. هجوم مردم از دیروز شدت گرفت. آمریکا کلا فرودگاه را در اختیار داره... یعنی حتی برج مراقبت و ورود و خروج پروازها. امروز هم تعداد زیادی از افغان‌ها به فرودگاه رفتند و به محوطه پارک هواپیماها هجوم آوردند. نیروهای آمریکا شلیک هوایی کردند. اما ظاهرا چند نفر بطور کلی در این هجوم کشته شدند، معلوم نیست به چه علت.»

او در ادامه افزود «تا دیروز غروب آمریکا سخنگوی وزارت خارجه اطلاع داده بود که برنامه تخلیه پرسنل سفارت، چه آمریکایی چه افغان و مترجمین افغان در جریان است. یکشنبه (۲۴ مردادماه) وزارت خارجه و دفاع آمریکا مشترکا خبر دادند که ظرف ۴۸ ساعت نیروهای خود در فرودگاه را به شش هزار خواهند رساند تا با هواپیماهای نظامی و غیرنظامی این افراد را خارج کنند و تأکید هم بر این دارند که این تعداد نیرو فقط و فقط مسئول این کار هستند.»

این مقام وزارت دفاع آمریکا همچنین در رابطه با مسئله هشدار به طالبان نیز در گفتگوی خود به صدای آمریکا گفت آمریکا بعلاوه ۶۴ کشور دیگر و اتحادیه اروپا به طالبان یک هشدار یکصدا دادند که آنهایی که در سراسر افغانستان در مسند قدرت هستند، تأمین امنیت و نظم آن کشور حالا مسئولیت آنها است.

وی افزود در این بیانیه آمده است، این ۶۵ کشور و اتحادیه اروپا انتظار دارند طالبان خروج آنهایی را که می‌خواهند از کشور خارج بشوند، تسهیل و امنیت‌شان را تأمین کنند و جاده‌ها، فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی باید باز نگاه داشته شوند و درگیری بروز نکند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس تعداد کشته شدگان در فرودگاه کابل را هفت نفر عنوان کرده است.

در روزهای اخیر فرودگاه بین المللی کابل به دو بخش نظامی و غیرنظامی تقسیم شده است. هجوم هزاران نفر به بخش غیرنظامی فرودگاه و تلاش آنها برای سوار شدن به هواپیما‌ها به هرج و مرج بی‌سابقه‌ای منجر شد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG