لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

پرزیدنت ترامپ اعلام کرد اسرائیل و سودان بر سر عادی‌سازی روابط‌ به توافق رسیده‌اند


President Donald Trump listens while on a phone call with leaders of Sudan and Israel in the Oval Office of the White House, Friday, Oct. 23, 2020, in Washington. Secretary of State Mike Pompeo and Jared Kushner listen. (AP Photo/Alex Brandon)
President Donald Trump listens while on a phone call with leaders of Sudan and Israel in the Oval Office of the White House, Friday, Oct. 23, 2020, in Washington. Secretary of State Mike Pompeo and Jared Kushner listen. (AP Photo/Alex Brandon)

پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که اسرائیل و سودان بر سر عادی‌سازی روابط خود توافق کرده‌اند و سودان نیز به توافق‌های ابراهیم می‌پیوندد.

پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به همراه جمعی از مقامات ارشد دولت ایالات متحده روز جمعه ۲ آبان در کاخ سفید خبر این توافق مهم و تاریخی را اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان، عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان، و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، تلفنی گفت‌وگو کرد. در این مذاکرات پیشرفت تاریخی سودان به سوی دموکراسی و فرصت‌ها برای پیشرفت صلح در منطقه به بحث گذاشته شد.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، رهبران توافق کردند روابط اقتصادی و تجاری با تمرکز اولیه بر کشاورزی، برقرار شود. همچنین توافق شد این رهبران در هفته‌های آینده ملاقات کرده و توافق را در این حوزه‌ها و فناوری کشاورزی، هوانوردی، مسائل مهاجرتی، و دیگر حوزه‌هایی که به نفع مردم دو کشور باشد، به مذاکره بگذارند.

پرزیدنت ترامپ با بازنشر این بیانیه در توییتر خود، توافق امروز را یک «پیروزی بسیار بزرگ» برای ایالات متحده و برای صلح در جهان نامید.

ساعتی پیشتر جاد دیر، معاون دستیار پرزیدنت ترامپ و معاون سخنگوی کاخ سفید، در توئیتر نوشت: «این یک گام بزرگ دیگر به سوی ایجاد صلح در خاورمیانه با پیوستن یک کشور دیگر به توافق‌های ابراهیم است.»

طبق توافق‌های ابراهیم، ابتدا اسرائیل و امارات متحده عربی روابط خود را عادی کردند و پس از آن بحرین به این توافق پیوست. به این ترتیب سودان سومین کشوری است که به این توافق‌ها می‌پیوندد.

به دنبال توافق صلح تاریخی میان اسرائیل و امارات متحده عربی که با ابتکار و میانجی‌گری دولت پرزیدنت ترامپ به دست آمد، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۲۱ شهریور در یک پیام در توئیتر از یک دستاتورد تاریخی دیگر خبر داد و گفت که اسرائیل و پادشاهی بحرین بر سر یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌اند.

پرزیدنت ترامپ در زمان اعلام خبر توافق اسرائیل و امارات متحده گفته بود: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

XS
SM
MD
LG