لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در اجلاس سه‌جانبه آمریکا، اسرائیل، و امارات متحده عربی در تل‌آویو حضور یافت


عکس از توییتر اوفیر گندلمن، سخنگوی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل
عکس از توییتر اوفیر گندلمن، سخنگوی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل

استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز سه‌شنبه (۲۹ مهر) در اجلاس سه‌جانبه میان آمریکا، اسرائیل، و امارات متحده عربی که به میزبانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در فرودگاه بین‌المللی بن گوریون تل آویو برگزار شد، حضور یافت.

عبید حمید الطائر، وزیر امور مالی دولت، به نمایندگی از امارات متحده عربی در این اجلاس شرکت کرد.

آقای منوشن در سخنرانی خود در این اجلاس سران گفت: «من افتخار می کنم که به نمایندگی از پرزیدنت ترامپ و به همراه هیأت آمریکایی در این مناسبت مهم حضور پیدا کرده‌ام. من دیروز در نخستین اجلاس تجاری توافق‌نامه‌های ابراهیم در ابوظبی شرکت کردم؛ [اجلاسی] که رهبران تجاری را گرد هم آورده بود تا در مورد طیف گسترده‌ای از فرصت‌ها گفتگو کنند.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا در ادامه سخنانش گفت: «من امروز صبح با اولین پرواز تجاری از امارات متحده عربی به اسرائیل آمدم. یک مناسبت تاریخی! توافقنامه ابراهیم روابط اقتصادی مستقیمی را میان دو اقتصاد فعال و پیشرفته خاورمیانه برقرار کرد. این روابط، بستری گسترده را برای رشد اقتصادی، ایجاد فرصت‌ها، نوآوری، و شکوفایی فراهم می‌کند.» وی افزود که «رفاه اقتصادی بیشتر، امنیت نیرومندتری را به همراه خواهد آورد.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «ایالات متحده، اسرائیل، و امارات متحده عربی دیدگاه‌هایی مشابه در مورد تهدید‌ها و فرصت‌ها در منطقه دارند. من مایلم از پرزیدنت ترامپ، عالیجناب شیخ محمد بن زاید، و نخست‌وزیر نتانیاهو برای رهبری جسورانه‌شان، که ما را در این جا گردهم آورده است، تشکر کنم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرايیل، نیز در سخنان خود بر اهمیت اجلاس روز سه‌شنبه تأکید کرد.

آقای نتانیاهو گفت: «امروز ما تاریخ را رقم می‌زنیم. این، اولین دیدار رسمی امارات متحده عربی از اسرائیل است.»

نخست وزیر اسرائیل گفت: «این، نخستین بار از زمان امضای توافق‌نامه تاریخی در کاخ سفید است که دولت‌های اسرائیل و امارات متحده عربی توافق‌نامه‌های همکاری کارآمد، عملی، و منسجم‌ را امضا می‌کنند.»

در اجلاس روز سه‌شنبه، اسرائیل و امارات متحده عربی چهار توافق‌نامه همکاری را در زمینه‌های هواپیمایی، سرمایه‌گذاری، معافیت‌های ویزایی ، و علم و فناوری امضا کردند.

XS
SM
MD
LG