لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

برایان هوک: آمریکا برای فعال‌سازی روند بازگرداندن تحریم‌های ایران نیازی به مجوز کسی ندارد


برایان هوک
برایان هوک

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌گوید ایالات متحده نیازی به مجوز کسی برای فعال‌سازی مکانیسم بازگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برایان هوک روز جمعه ۳۱ مرداد به خبرنگاران در واشنگتن گفت: «ایران تعهدات داوطلبانه هسته‌ای خود را نقض کرده است. به این ترتیب شرایط لازم برای آغاز روند بازگرداندن تحریم‌ها ایجاد شده است.»

آقای هوک با اشاره به این که تمدید تحریم‌های ایران مورد درخواست اعضای شورای همکاری خلیج فارس بود، گفت: «چین و روسیه و فرانسه و بریتانیا تصمیم گرفتند دیدگاه‌های شورای همکاری خلیج فارس را نادیده بگیرند.»

برایان هوک خاطر نشان کرد کشورهای عضو شورای همکاری از همه بیشتر به خطر نزدیک هستند و شورای امنیت مسئولیت داشت به نظرات آنها احترام بگذارد. وی عدم حمایت شورای امنیت از این تمدید را «تخطی بسیار ناامیدکننده از وظایف» خواند.

ایالات متحده عصر پنجشنبه ۳۰ مرداد در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد، اقدام آمریکا برای آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های ایران را به اطلاع آن شورا رساند. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شخصا این نامه را به رئیس شورای امنیت تحویل داد.

آقای پمپئو سپس در یک نشست خبری گفت: «من نامه بازگرداندن همه تحریم‌های ایران را به رئیس شورای امنیت ارائه دادم. پیام ما بسیار ساده است: ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد بزرگترین حامی تروریسم در جهان اجازه خرید و فروش اسلحه داشته باشد.»

XS
SM
MD
LG