لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۸

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: برجام بدترین توافق دیپلماتیک در بیش از هشتاد سال گذشته بود


Robert O'Brien headshot, as US National Security Adviser, graphic element on gray
Robert O'Brien headshot, as US National Security Adviser, graphic element on gray

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز، توافق برجام را بدترین توافق از زمان پیش از آغاز جنگ جهانی دوم توصیف کرد.

رابرت اوبراین در واکنش به اظهارات جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در کنوانسیون حزب دمکرات در باره برجام، به فاکس نیوز گفت ایران از منافع این توافق برای بی ثباتی در منطقه استفاده کرده است.

وی گفت: «جان کری و توافق برجام با تعلیق تحریم ها ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران داد. ... ایران آن پول را نه برای مردمش، نه برای به وجود آوردن یک طبقه متوسط در ایران، بلکه برای فعالیت‌های تروریستی در لبنان، سوریه، عراق، و یمن خرج کرد.»

آقای اوبراین برجام را مشابه با توافق موسوم به «توافق مونیخ» توصیف کرد. توافق مونیخ در سال ۱۹۳۸ برای راضی نگاه داشتن هیتلر میان بریتانیا، فرانسه، و ایتالیا با آلمان نازی امضا شد و به هیتلر اجازه داد بخشی از چکسلواکی را جدا کند. امروزه از آن توافق به عنوان یک نمونه کلاسیک «مماشات دیپلماتیک» یاد می‌شود.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «وقتی [جان کری] وزارت خارجه را ترک می‌کرد داعش منطقه ای به بزرگی بریتانیا را در اختیار داشت و توافق برجام به گسترش داعش کمک کرد. با خروج عجولانه نیروهای آمریکایی از عراق، رشد داعش شتاب بیشتری گرفت. آمریکایی‌ها بیرحمانه توسط داعش کشته ... اعدام شدند و این پرزیدنت ترامپ بود که بغدادی [رهبر معدوم داعش] را به دست عدالت سپرد.»

XS
SM
MD
LG