لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

برایان هوک:‌ پرزیدنت ترامپ درهای دیپلماسی را به روی ایران باز نگه داشته است


Brian Hook, State Dept
Brian Hook, State Dept

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید پرزیدنت ترامپ درهای دیپلماسی را به روی ایران باز نگه داشته است.

برایان هوک عصر جمعه ۱۶ خرداد در کنفرانس خبری وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر این که تحریم‌های ایالات متحده علیه رژیم ایران ادامه پیدا خواهد کرد، گفت که پرزیدنت ترامپ درهای دیپلماسی را به روی ایران باز نگه داشته و جمهوری اسلامی باید دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ بدهد.

وی به مذاکرات با رهبر کره شمالی به عنوان مثالی از سیاست پرزیدنت ترامپ یاد کرد.

آماده توافق جدید با ایران هستیم

آقای هوک در بخشی از این کنفرانس خبری گفت: هیچ شکی نیست که اگر ما بتوانیم به یک توافق جامع براساس آنچه به عنوان یک توافق جدید با ایران ترسیم کرده‌ایم، برسیم، این به نفع مردم ایران خواهد بود. آنها از اینکه می‌بینند ثروت‌شان در کشورهای دیگر خاورمیانه یا جاهایی مثل ونزوئلا هدر می‌شود، خسته شده‌اند.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم که دلایل زیادی برای رژيم ایران وجود دارد که به میز مذاکره بیاید. من شما را به آنچه پرزیدنت در توئیت شب گذشته نوشت،‌ ارجاع می‌دهم. پرزیدنت ترامپ در توئیت روز گذشته گفت مایلیم به توافق تازه ای دست یابیم که جایگزین توافق هسته ای ورشکسته سابق باشد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین گفت: امیدواریم رژیم (ایران) پاسخ دیپلماسی ما را با دیپلماسی بدهد، البته این سوالی است برای خود رژیم که ببیند نهایتا چگونه می خواهد عمل کند.

آزادی دیگر گروگان‌ها

آقای هوک همچنین در این کنفرانس خبری گفت که آمریکا خواستار آزادی سایر شهروندان آمریکایی از ایران از جمله باقر و سیامک نمازی و همچنین مراد طاهباز فعال محیط زیست زندانی در ایران شد.

این نشست خبری بعد از بازگشت برایان هوک از زوریخ صورت گرفت. او به سوئیس رفت و به همراه مایکل وایت، کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا که روز پنجشنبه توسط جمهوری اسلامی از زندان آزاد شد،‌ به آمریکا بازگشت.

مایکل وایت تابستان ۱۳۹۷ در ایران زندانی شد. او که برای دیدار با دوست دخترش به مشهد سفر کرده بود، پس از بازداشت، بابت توهین به رهبر جمهوری اسلامی به ۲ سال و بابت انتشار عکسی خصوصی در اینستاگرام به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

روز پنجشنبه او بعد از ۶۸۳ روز بازداشت، آزاد شد.

پرزیدنت ترامپ دقایقی پیش با مایکل وایت، کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا که توسط جمهوری اسلامی زندانی شده بود و امروز از ایران خارج شد تلفنی گفت‌وگو کرد.

ساعتی قبل رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به آزادی مایکل وایت گفته بود: «با خرسندی اعلام می‌کنم مایکل وایت، کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا، که برای مدت ۶۸۳ روز توسط ایران بازداشت شده بود، سرنشین یک هواپیمای سوئیسی است که همین حالا آسمان ایران را ترک کرد. ما انتظار داریم که او به زودی در خانه به خانواده‌اش در آمریکا ملحق شود. … من هیچ‌گاه از تلاش برای آزادی تمامی شهروندان آمریکایی که در خارج از کشور به گروگان گرفته شده‌اند، دست برنخواهم داشت! سوئیس، از کمک شایان شما سپاسگزاریم.»

XS
SM
MD
LG