لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۵

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پرزیدنت ترامپ در برابر چین سیاست «مقابله به مثل» را در پیش گرفته است


مورگان اورتگاس
مورگان اورتگاس

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز شنبه ۱۵ شهریور گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در حال ایجاد سیاست مقابله به مثل با حزب کمونیست چین است.

وی در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: «دیپلمات‌های چینی دسترسی آزادانه به ایالات متحده دارند، در حالی که دیپلمات‌های آمریکایی در چین برای صحبت با مقام‌ها یا سفر در آن کشور باید به دنبال مجوز باشند.»

خانم اورتگاس تاکید کرد: «دیپلمات‌های ارشد چینی این‌جا [در ایالات متحده] مشمول همان محدودیت‌ها خواهند شد.»

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی به نقل از آقای پمپئو، از اعمال محدودیت‌های بیشتر برای دیپلمات‌های چینی خبر داد.

در این بیانیه مطبوعاتی به نقل از آقای پمپئو آمده است: «چین سال‌ها برای دیپلمات‌های آمریکایی مشغول خدمت در چین، موانعی عمده و فراتر از هنجارهای دیپلماتیک ایجاد کرده است. مقامات چینی یک سیستم پرابهام پروسه تایید را با هدف ممانعت از کارهای معمول دیپلمات‌های آمریکایی و برقراری ارتباط با مردم چین طراحی کرده‌اند.»

وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد که تلاش دیپلمات‌های آمریکایی برای میزبانی رویدادهای فرهنگی، انجام دیدارهای رسمی، و بازدید از دانشگاه‌های چین مرتباً با مانع مواجه می‌شود و این در حالی است که دیپلمات‌های چینی به جامعه آمریکا دسترسی آزاد داشته‌اند.

او گفت که در واکنش به اقدامات چین، «وزارت خارجه ایالات متحده حالا از دیپلمات‌های ارشد چین در ایالات متحده می‌خواهد که پیش از بازدید از دانشگاه‌های آمریکا و دیدار با مقامات محلی، مجوز دریافت کنند.» به گفته آقای پمپئو، از دیگر اقدامات متقابل این است که سفارت و کنسولگری‌های چین برای میزبانی رویدادهای فرهنگی در خارج از این اماکن با حضور بیش از ۵۰ نفر، نیاز به دریافت مجوز دارند.

XS
SM
MD
LG