لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

ند پرایس در واکنش به توییت عراقچی: جمهوری اسلامی سال‌ها است چهار آمریکایی را ناعادلانه زندانی کرده است


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به توئیت عراقچی در رابطه با مبادله زندانیان واکنش نشان داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، شامگاه شنبه با انتشار بیانیه‌ای توییت روز شنبه عراقچی در رابطه با آمادگی ایران برای مبادله زندانیان را «تلاشی شنیع» برای رفع تقصیر از خود در به وجود آمدن بن‌بست کنونی در رابطه با بازگشت متقابل بالقوه به رعایت برجام دانست و تاکید کرد: «ما آماده‌ایم پس از آن که ایران تصمیم‌های لازم را اتخاذ کند، برای تکمیل کار به منظور بازگشت متقابل به برجام به وین بازگردیم.»

وی با اشاره به اظهارات گفت: «ما این اظهارات درباره آمریکایی‌هایی که ایران آنها را ناعادلانه و بر خلاف تمایل‌شان نگه داشته است را تنها به منزله تلاش بی‌رحمانه دیگری برای افزایش امیدواری خانواده‌های‌شان قلمداد می‌کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود:‌ «عراقچی می‌گوید که ما یک توافق را گروگان گرفته‌ایم، ‌در حالی که این دولت او است که سال‌ها است چهار آمریکایی را ناعادلانه زندانی کرده است.»

ند پرایس با تاکید بر این که «هنوز هیچ توافقی در موضوع زندانیان حاصل نشده است»،‌ تصریح کرد که اگر ایران واقعا مایل به انجام یک اقدام بشردوستانه بود، می‌بایست این زندانیان را بی‌درنگ آزاد کند.

وی در عین حال تاکید کرد: «آزادی شهروندان آمریکایی که به طور ناعادلانه زندانی شده‌اند برای ما یک اولویت است و ما مایلیم هرچه زودتر شاهد آن باشیم.»

آقای پرایس در پایان این بیانیه ضمن تایید وجود گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم در مورد زندانیان در چارچوب روند وین، تاکید کرد که آمریکا آماده است «به گفت‌وگو‌های‌مان درباره زندانیان در این دوره» ادامه دهد.

عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوهای هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، روز شنبه ۲۶ تیر با امکان‌پذیر خواندن «مبادله ده زندانی از همه طرف‌ها» گفت که این امر مشروط به آن است که به گفته او آمریکا و بریتانیا سهم خود را در این معامله ادا کنند. عراقچی در یک رشته توییت نوشته است این اتفاق حتی می‌تواند همین «فردا» (یکشنبه) عملی شود.

عراقچی در توییت خود همچنین گفت آمریکا و بریتانیا باید درک کنند که «مبادله انسان‌دوستانه» را، که آماده انجام است، به برجام ربط ندهند. او همچنین گفته است ایران در «یک دوره جابجایی» به منظور «انتقال دموکراتیک قدرت» است و طرف‌های مذاکرات هسته‌ای باید منتظر تشکیل دولت جدید در ایران بمانند.

راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، اواسط تیر ماه در پاسخ به پرسش بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته بود تلاش‌ها برای بازگرداندن آن دسته از شهروندان آمریکایی که در ایران در بند هستند در جریان است و به موازات مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌شود.

XS
SM
MD
LG