لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

کرونا در ایران و جهان؛ دوشنبه ۲۳ تیر: شمار قربانیان کرونا در ایران از مرز ۱۳هزار نفر گذشت


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

مهمترین و تازه‌ترین خبرها مربوط به همه‌گیری کرونا در جهان و ایران را در زیر دنبال کنید

  • ساعت ۲۳:۵۵

یک مطالعه آلمانی نشان داده است تعداد اندکی از ۲ هزار دانش‌آموز و آموزگار در ایالت زاکسن نسبت به ویروس کرونا، پادتن تولید کرده‌اند. این پژوهش نشان می‌دهد مدارس نقش عمده‌ای در پخش ویروس نداشته‌اند.

آلمان، کاهش محدودیتها برای مهار ویروس را از ماه مه آغاز کرد اما بحث بر سر آنکه آیا کودکان در پخش ویروس نقش دارند یا نه همچنان داغ است.

نگرانی عمده از این است که کودکان ناقل ویروس باشند و آن را به افراد آسیب‌پذیر در خانواده خود و یا به آموزگاران و کارکنان مدرسه که مسن‌تر هستند منتقل کنند اما این پژوهش تا اندازه‌ای این این نگرنی کاسته است.

  • ساعت ۲۲:۵۰

سگی در تگزاس به ویروس کرونا مبتلا شده و نخستین حیوانی است که ابتلایش به این ویروس در تگزاس تأیید می‌شود. این سگ دو ساله در پی ابتلای صاحبانش به ویروس کرونا توسط دامپزشک آزمایش شد و مشخص شد او نیز به ویروس مبتلا شده است.

این سگ یکی از دوازده حیوان در آمریکا-از جمله یک شیر و یک ببر-است که به ویروس کرونا مبتلا می‌شود. بیشتر این حیوانات در اثر تماس نزدیک با انسانهای بیمار این ویروس را گرفتند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گوید شواهدی در دست نیست که ویروس از حیوانات به انسان منتقل می‌شود و یا حیوانات نقشی در پخش آن دارند.

  • ساعت ۲۲:۳۶

میکده‌ای در بریتانیا برای اعمال فاصله‌گیری اجتماعی در دوران همه‌گیری کرونا، پشت سکوی بار یک حصار الکتریکی نصب کرده است.

کارمندان این میکده که از تذکر دادن به مشتریان برای رعایت فاصله‌ اجتماعی خسته شده بودند تصمیم گرفتند از این مانع فلزی استفاده کنند تا هر کس بیش از اندازه نزدیک می‌شود با یک شوک الکتریکی او را دور کنند.

در فضاهای بسته، احتمال سرایت ویروس از طریق بزاق دهان بیشتر است به خصوص در میکده‌ها و مکانهای شلوغ که افراد معمولا بلندتر صحبت می‌کنند.

ساعت ۲۱:۲۴

هند، در یک شبانه‌روز ۲۸ هزار و ۷۰۱ مورد جدید ابتلا به «کووید-۱۹» ثبت کرد و شمار کل مبتلایان در این کشور به ۸۷۸ هزار و ۲۵۴ نفر رسید. ویروس کرونا در هند تاکنون ۲۳ هزار و ۱۷۴ قربانی گرفته است.

روز گذشته، سینمای هند نیز با ابتلای آمیتاب باچان، ستاره مشهور سینما و سه عضو خانواده‌ او از جمله پسر و عروسش آیشواریا رای به بیماری «کووید-۱۹» خبرساز شد و هواداران آنها در سراسر جهان را تکان داد.

  • ساعت ۲۰:۲۸

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه «ام‌آی‌تی» انجام شده است نشان می‌دهد خالی گذاشتن صندلی وسط در هواپیما، خطر ابتلا به ویروس را کاهش می‌دهد. این پژوهش نشان می‌دهد اگر ریسک ابتلا در هواپیمای پر از مسافر، ۱ در ۴۳۰۰ باشد، با خالی گذاشتن صندلی وسط به ۱ در ۷۷۰۰ می‌رسد.

البته این نتایج با در نظر گرفتن اقدامات پیشگیرانه دیگر از جمله اجباری بودن ماسک در طول پرواز به دست آمده است که خطر ابتلا را ۸۲درصد پایین می‌آورد.

  • ساعت ۱۸:۴۸

مهمانی موسوم به «کووید پارتی»، جان پسری ۳۰ ساله در تگزاس را گرفت. او پیش از مرگ به پرستارش گفت گمان می‌کرد کرونا شوخی باشد اما اشتباه کرد. «کووید پارتی» به مهمانی می‌گویند که یک فرد مبتلا به «کووید-۱۹» ترتیب داده تا مشخص شود ویروس چقدر واقعی است و چند نفر را در مهمانی مبتلا می‌کند.

هفته گذشته، تگزاس در شمار مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به «کووید-۱۹» رکورد زد. روز یکشنبه نیز ۸ هزار و ۱۹۶ مورد جدید ابتلا و ۸۰ مورد مرگ مرتبط با ویروس کرونا در این ایالت گزارش شد.

  • ساعت ۱۸:۰۸

سازمان خیریه «صندوق نجات کودکان»، هشدار داده که ممکن است ۱۰ میلیون کودک هرگز به مدرسه بازنگردند. این سازمان می‌گوید همه‌گیری ویروس کرونا منجر به ایجاد یک «وضعیت اضطراری آموزشی بی‌سابقه» شده است. کاهش بودجه آموزشی و افزایش فقر به دلیل همه‌گیری کرونا حدود ۱۰ میلیون کودک را از تحصیل محروم خواهد کرد و میلیونها نفر را از آموزش عقب خواهد انداخت.

این سازمان می‌گوید تأثیر این بحران بر دختران بیشتر از پسران است و بسیاری را به ازدواج‌های زودهنگام سوق می‌دهد. این سازمان خیریه از دولتها خواسته است تا هر چه زودتر بر آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری کنند تا بچه‌ها بتوانند به مدرسه بازگردند.

  • ساعت ۱۷:۱۰

دولت ترکمنستان به شهروندان خود توصیه کرده از ماسک استفاده کنند و دلیل آن را «گرد و خاک» دانسته‌ است. مقامات ترکمنستان همچنان پافشاری می‌کنند که کشورعاری از ویروس کرونا است. دولت همچنین در بیانیه‌ای از مردم خواسته است تا فاصله یک متر را رعایت کنند اما دلیلی برای آن ارائه نداده است.

این رهنمود دولت زمانی منتشر می‌شود که نماینده‌ سازمان بهداشت جهانی برای ارزیابی اقدامات دولت این کشور برای مهار ویروس کرونا به آنجا سفر کرده است.

ترکمنستان یکی از کشورهایی است که هنوز هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا گزارش نداده است.

  • ساعت ۱۶:۱۵

براساس گزارش رسانه های داخل ایران، عیسی جعفری، نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس یازدهم به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت.

پس از محمدعلی رمضانی دستک و فاطمه رهبر این سومین نماینده مجلس یازدهم است که در اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده است. براساس آمار رسمی شمار قربانیان کرونا در ایران از ۱۳هزار نفر فراتر رفته است. هر چند در صحت این آمار به شدت تردید وجود دارد.

منبع: رسانه های ایران
منبع: رسانه های ایران
  • ساعت ۱۵:۵۱

آمریکا هفته گذشته، در بیست ایالت خود و پورتوریکو رکوردی بالا در میانگین مبتلایان جدید به «کووید-۱۹» ثبت کرد.

در عین حال ایالت فلوریدا روز یکشنبه، با تأیید ۱۵ هزار و ۳۰۰ بیمار جدید در یک روز، شاهد بالاترین افزایش شبانه‌روزی شمار مبتلایان بود. ‌

پنج ایالت آریزونا، کالیفرنیا، فلوریدا، می‌سی‌سی‌پی و تگزاس، رکورد میزان متوسط مرگ و میر شبانه‌روزی‌‌ در اثر‌ ابتلا به ویروس‌ کرونا را نیز شکستند.

داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد تاکنون بیش از ۳.۳ میلیون نفر در آمریکا به این ویروس مبتلا شده‌اند که از این تعداد، ۱۳۵ هزار و ۲۰۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

یک دیدارکننده در مرکز فضایی کندی در فلوریدا
یک دیدارکننده در مرکز فضایی کندی در فلوریدا
  • ساعت ۷:۰۰

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، با مرگ ۲۰۳ بیمارمبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته، شمار جان‌باختگان کووید۱۹ در این کشور به ۱۳هزار و ۳۲ نفر رسیده است.

همچنین در طی ۲۴ساعت گذشته ۲هزار و ۳۴۹ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شدند و آمار مبتلایان ۲۵۹ هزار و ۶۵۲ نفر اعلام شده است. استان‌های خوزستان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و مازندران نیز در وضعیت قرمز قرار دارند و ۱۰ استان دیگر در وضعیت هشدار هستند.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی همچون آمارهای چین و روسیه به شدت مورد تردید است و سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

XS
SM
MD
LG