لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در جهان از ۴ میلیون نفر گذشت 


بیمارستانی در کلمبیا - آرشیو
بیمارستانی در کلمبیا - آرشیو

به گزارش شبکه خبری «سی‌بی‌اس»، در شرایطی که بحران همه‌گیری ویروس کرونا به رقابتی میان واکسن و گونه جدید «دلتا» تبدیل شده است، تعداد تلفات ناشی از بیماری کووید ۱۹ در جهان از مرز چهار میلیون نفر گذشت.

بر اساس آمار دانشگاه جانز هاپکینز، میزان تلفات ناشی از ویروس کرونا در یک سال و نیم اخیر، با تعداد تمامی کشته‌شدگان جنگ‌های جهان از سال ۱۹۸۲ تاکنون که توسط سازمان پژوهشی صلح اسلو ثبت شده است، برابری می‌کند.

تلفات ناشی از ویروس کرونا، سه برابر تمامی کشته‌شدگان حوادث رانندگی سالانه در جهان، و تقریبا برابر با جمعیت لس آنجلس، یا کشور گرجستان، یا معادل نیمی از جمعیت هنگ کنگ، و نزدیک به پنجاه درصد جمعیت شهر نیویورک است.

این در حالی است که به عقیده کارشناسان، رقم واقعی بسیار بیشتر است، چون موارد زیادی نادیده گرفته شده است، و یا به دلیل ‌پنهانکاری عمدی، ثبت نشده‌اند.

با توجه به توزیع واکسن، تلفات روزانه ناشی از ویروس کرونا در جهان به حدود ۷۹۰۰ نفر کاهش یافته است، این رقم در ماه ژانویه بیش از ۱۸ هزار نفر در روز بود.

البته در هفته‌های اخیر، گونه جدید دلتای ویروس کرونا که برای نخستین بار در هندوستان شناسایی شد، جامعه جهانی را نگران کرده است. این گونه جدید، علی‌رغم موفقیت‌ واکسیناسیون حتی در آمریکا، بریتانیا، و اسرائیل به سرعت در حال گسترش است.

در شرایطی که دولت بریتانیا برای لغو محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا در اواخر ماه میلادی جاری در این کشور آماده می‌شود، ثبت بیش از ۳۰ هزار مورد جدید در یک‌ روز، رکورد تازه‌ای را از ماه ژانویه تاکنون رقم زد.

سایر کشورها، محدودیت‌ها را دوباره برقرار کرده‌اند، و مقامات کارزار واکسیناسیون را با شتاب بیشتری ادامه می‌دهند.

فاجعه کرونا، بار دیگر شکاف عمیق میان کشورهای فقیر و غنی را آشکار کرد، چرا که واکسیناسیون در کشورهای آفریقایی و سایر نقاط محروم جهان، به دلیل کمبود شدید واکسن، به ندرت انجام شده است.

آمریکا و سایر کشورهای ثروتمند اخیرا توافق کردند که حداقل یک میلیارد دز واکسن کرونا را در اختیار کشورهای نیازمند قرار دهند.

XS
SM
MD
LG