لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

برخورد سناتورهای مکزيک با اظهارات ريک پری


برخورد سناتورهای مکزيک با اظهارات ريک پری
برخورد سناتورهای مکزيک با اظهارات ريک پری

سخنان اخير ريک پِری، کانديدای احراز مقام رياست جمهوری آمريکا از حزب جمهوريخواه، در زمينه برخورد با کارتل های مواد مخدر در مکزيک، از سوی سناتورهای مکزيکی، رد شد.

سناتورهای مکزيک در پاسخ به مطالبی که به تازگی از طرف ريک پری، کانديدای احتمالی جمهوريخواهان در مبارزات انتخاباتی رياست جمهوری آمريکا، مطرح شده بود، گفتند دخالت نظامی آمريکا برای برخورد با کارتل های مواد مخدر مکزيک، نقض تماميت ارضی آن کشور خواهد بود.

سناتور پری، فرماندار ايالت تکزاس آمريکا، روز شنبه گفته بود در صورت پيروزی در انتخابات رياست جمهوری برای مقابله با کارتل های مواد مخدر مکزيک، همان موضعی را در پيش خواهد گرفت که آمريکا در قبال کلمبيا اتخاذ کرده است. ريک پری افزوده بود، ارتش آمريکا را برای همکاری با دولت مکزيک در نبرد با کارتل های مواد مخدر، به مکزيک اعزام خواهد کرد.

به نظر می رسد، ريک پری با طرح اين مطالب مغاير سياست های خارجی ايالات متحده سخن گفته است. وی در حال حاضر به شدت تلاش می کند موقعيت خود را به عنوان نامزد پيشگام حزب جمهوريخواه حفظ کند.

کارلوس ناوارت، سناتور مکزيکی و از اعضای حزب چپ گرای انقلاب دموکراتيک، اين حرکت را در صورت عملی شدن، به معنای ناديده گرفتن تماميت ارضی مکزيک دانست. آقای ناوارت گفت: مکزيک به هيچ وجه زير بار چنين اقدام هایی نخواهد رفت. من مطمئنم سخنان اين محافظه کاران در کنگره يا نزد دولت اوباما بازتابی نخواهد داشت. تماميت ارضی مکزيک محفوظ است و هميشه خواهد بود. ما با استفاده از نيروهای خود، می دانيم چطور با مسایل خودمان، نظير خشونت، جرم و جنايت و باندهای مواد مخدر، مقابله کنيم.

از آنجا که کلمبيا اکنون به طور همزمان در دو جبهه، عليه قاچاقچيان کوکائين و چريک های چپ گرا می جنگد، ناظرانی از طرف ارتش آمريکا برای آموزش، تامين پشتيبانی های لجستيکی و حمايت های اطلاعاتی از نيروهای نظامی کلمبيا در آن کشور مستقر هستند.

سناتور جمهوريخواه ريک پری يکی از دو داوطلب عمده از حزب جمهوری خواه برای رقابت با پرزيدنت باراک اوباما در مبارزات انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۲ پيش از اين نيز در زمينه مسایل خارجی آمريکا دچار بی احتياطی های لفظی شده بود.

XS
SM
MD
LG