لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

مؤسسه ملی سلامت آمریکا: استفاده از رنگ مو و صاف‌کننده‌ها می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را بالا ببرد


بنا به پژوهش جدید دانشمندان مؤسسه ملی سلامت آمریکا، زنانی که از رنگ مو و مواد شیمیایی صاف کننده مو زیاد و به طور مرتب استفاده می کنند، بیش از زنان دیگر در خطر ابتلا به سرطان پستان هستند.

به گزارش نشریه خبری مؤسسه ملی سلامت (NIH)، پژوهشگران مؤسسه ملی علوم بهداشت محیط با استفاده از اطلاعات نزدیک به ۴۷ هزار زن، کشف کردند که زنانی که بطور مرتب و در دفعات زیاد موهایشان را رنگ می کنند، ۹ درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پستان، تا زنان دیگر هستند.

مطالعات نشان داده است که استفاده از رنگ مو هر ۵ تا ۸ هفته خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان سیاه‌پوست (آفریقایی تبار) تا ۶۰ درصد و در زنان سفید پوست ۸ درصد بالا می برد.

دکتر الکسندرا وایت، رئیس مؤسسه ملی علوم بهداشت محیط و یکی از ناشران این مطالعه می گوید آنها مدتی است که بر روی ارتباط رنگ مو و مواد شیمیایی صاف کردن مو مطالعه می کنند ولی نتایج آنها ناهماهنگ است. هرچند، در مطالعات آنها ارتباط نزدیکی بین استفاده از رنگ مو و افزایش سرطان پستان دیده شده و این مسئله بخصوص در زنان سیاه‌پوست بیشتر بوده است.

به گفته تیم پژوهشی، بدون شک مطالعات بیشتری لازم است و با وجود این که هنوز زود است که توصیه قاطعانه شود، ولی اجتناب از این مواد شیمیایی می تواند در کاهش خطر سرطان پستان مفید باشد.

نتایج این پژوهش چهارشنبه ۱۳ آذر، آنلاین، در «ژورنال بین‌المللی سرطان» (International Journal of Cancer) منتشر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG