لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۹

پنتاگون در گفتگو با صدای آمریکا: تهدیدات زیردریایی های روسیه به بالاترین سطح از زمان جنگ سرد رسید


مقام های بلندپایه نظامی آمریکا و ناتو در یک هشدار تازه، فعالیت ناوگان نظامی روسیه در آب های اطلس شمالی و مدیترانه را تهدید جدی قلمداد کردند.

یک دریاسالار در پنتاگون اعلام کرده است فعالیت های کنونی زیردریایی های روسی به سطحی رسیده که از زمان پایان جنگ سرد تا کنون سابقه نداشته است. به گزارش نیویورک پست، با توجه به همین تهدید نیروی دریایی آمریکا در نظر دارد تا پایان ماه جاری یک فرماندهی جدید برای مقابله با این دشمن دیرین ایجاد کند.

در یکی از تازه ترین تهدیدها، نیروی دریایی بریتانیا دو فروند رزم ناو روسی – ناوشکن سورومورسک، و زیر دریایی مارشال اوستینوف - را با یک ناوشکن موشک انداز «دیاموند مدل ۴۵» در آب های کانال مانش اسکورت کرد. این دومین رویارویی نیروی دریایی بریتانیا با رزمناوهای روسی بود.

حادثه درست یک روز پس از آن روی داد که جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا در پنتاگون با گاوین ویلیامسون، همتای بریتانیایی دیدار داشت.

این هفته دریاسالار جان ریچاردسون، بلندپایه ترین مقام نیروی دریایی آمریکا، در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد که فعالیت های کنونی زیردریایی های روسی در آب های اطلس شمالی در ۲۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.

اما وزیر دفاع آمریکا گفت تهدید ناوگان روسی چندان جدی نیست. جیم ماتیس گفت «ما همیشه زیر دریایی ها را زیر نظر داریم. چیز بیشتری در این باره ندارم که بگویم.»

روسیه دو ماه مانده به نشست هلسینکی و دیدار از پیش تعیین شده پوتین با پرزیدنت ترامپ یک زیردریایی موشک انداز مجهز به موشک های بالیستیک را به آب انداخت.

این زیردریایی به ۴ فروند موشک قابل حمل کلاهک هسته ای مجهز است که از آب های ساحلی روسیه تا فاصله ۶ هزار مایلی را می تواند هدف قرار دهد. واشنگتن پایتخت آمریکا در تیررس این موشک ها قرار دارد.

ماهواره های جاسوسی آمریکا عملیات پرتاب موشک ها از زیردریایی روسی را زیر نظر داشتند که به فاصله ای بسیار نزدیک ۴ فروند موشک را به صورت آزمایشی پرتاب کرد. این نخستین بار بود که روسیه همزمان این تعداد موشک آزمایشی را شلیک می کرد.

با توجه به تحریم های تازه ای که آمریکا روز چهارشنبه علیه روسیه وضع کرد ناظران، مناسبات دو کشور را به رغم دیدار هلسینکی بسیار تنش آلود توصیف می کنند.

واشنگتن به تازگی در ارتباط با مسموم کردن جاسوس پیشین روسیه در بریتانیا، تحریم های تازه ای علیه مسکو وضع کرد.

پیتر بروکس، پژوهشگر ارشد امنیت ملی در بنیاد هریتج می گوید: «روسیه با اقدام های اخیر خود نشان می دهد که خرس(نماد روسیه) دارد برمی گردد. ما از این پس شاهد عملیات تهدید کننده بیشتری از ناحیه ناوگان روسیه خواهیم بود. این ها نماد سیاست خارجی پوتین و متوجه آمریکا است.»

آمریکا نگران است که زیردریایی های روسی از راه کابل های زیر دریایی به شنود اقدام کنند.

تهدیدهای دریایی روسیه یکی از علل بازگرداندن ناوگان دوم آمریکا به آب های نورفالک در ایالت ویرجینیا است تا عملیات روس ها در آب های اطلس شمالی را زیر نظر داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG