لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در ۴ شهر ایران


تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در اردبیل
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در اردبیل

تعدادی از بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری روز چهارشنبه ۲۴ خرداد، در چهار شهر اهواز، اردبیل، شیراز و کرمانشاه تجمع کردند.

محور مطالبات معترضان همچون ماه‌های گذشته، بر بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان متمرکز بود.

بازنشستگان در اهواز با تجمع در مقابل استانداری خوزستان، در شرایطی که پلاکاردهایی در حمایت از فرزانه زیلابی، وکیل کارگران و بازنشستگان در این استان، حمل می‌کردند، شعار دادند: «گرانی - تورم - بلای جان مردم»، «ما به جز حق نمی‌خواییم - صدقه دولت نمی‌خواییم»، «ای دشمنان مردم - کو مهار تورم»، «زیلابی زیلابی - حمایتت می‌کنیم» و «وکیل با شرافت- حمایتت می‌کنیم».

خانم زیلابی که در سال‌های گذشته وکالت کارگران، بازنشستگان تأمین اجتماعی و شماری از معلمان را برعهده داشته است، از سوی دادگاه انقلاب اسلامی اهواز به اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «اجتماع و تبانی» و «توهین به رهبری» به یک سال و نیم حبس محکوم شده است.

در کرمانشاه هم بازنشستگان خواستار اجرای کامل لایحه همسان‌سازی، پرداخت حقوق برابر با تورم موجود، و دیگر مطالبات معوقه خود شدند.

تجمع‌کنندگان در اردبیل هم خواستار احقاق حقوق خود شدند و به سر دادن شعارهایی از جمله «بازنشسته داد بزن - حقتو فریاد بزن»، « اجرای همسان سازی حق مسلم ماست»، «معلم زندانی آزاد باید گردد» و «کارگر زندانی آزاد باید گردد» پرداختند.

تورم فزاینده و افزایش هزینه‌های زندگی موجب شکل‌گیری تجمعات اعتراضی اقشار کم‌درآمد از جمله کارگران، بازنشستگان و معلمان در سالیان اخیر شده است. این اعتراض‌ها در ماه‌های اخیر گسترش بیشتری پیدا کرده است.

در آخرین مورد، جمعی از بازنشستگان مخابرات روز دوشنبه ۲۲ خرداد، در اعتراض به عدم پاسخگویی به مطالبات‌شان در دست‌کم ۱۶ شهر ایران تجمع کردند.

بر اساس گزارش تشکل‌های بازنشستگان، این تجمع‌ها در تهران در مقابل وزارت ارتباطات، و در شهرهای زنجان، شیراز، دزفول، تبریز، اراک، مشهد، زاهدان، اهواز، شهرکرد، رشت و یاسوج، در مقابل اداره‌های مخابرات این شهرها برگزار شدند.

بازنشستگان شرکت مخابرات در ماه‌های اخیر در روزهای دوشنبه هر هفته تجمع‌های اعتراضی برگزار کرده‌اند.

اعتراضات معیشتی تاکنون از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی بی‌پاسخ مانده و برخی از این تجمعات در ماه‌های گذشته با یورش نیروهای امنیتی و بازداشت معترضان به خشونت کشیده شده است.

XS
SM
MD
LG