لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

فرانسه، کنفرانس صلح خاورمیانه را به ژانویه ۲۰۱۷ موکول کرد


نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه شرایط برگزاری جلسه ای رودررو میان اسرائیل و فلسطینی ها فراهم نیست ،گفت فرانسه کنفرانس صلح خاورمیانه را به ژانویه ۲۰۱۷ موکول کرده است.

فرانسه در سال جاری بارها تلاش کرده است تا به فرایند صلح خاورمیانه حیاتی تازه دهد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، پاریس در ماه ژوئن سال جاری میزبان کنفرانسی بود که در آن مقامات از سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، آمریکا، و کشورهای عرب گردهم آمدند تا در غیاب اسرائیل و فلسطینی ها درباره گزینه ها و پیشنهادات در رابطه با برقراری صلح در خاورمیانه گفتگو کنند.

قرار بر این بود که پیش از پایان سال جاری، فرانسه کنفرانس دیگری به منظور پیگیری پیشنهادات مطرح شده در کنفرانس پیشین برگزار کند، اما اینبار با حضور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و محمود عباس، رئیس جمهوری فلسطینی ها.

از آنجا که آقای نتانیاهو بارها پیشنهادات این کنفرانس را رد کرده و از سویی دیگر نیز حضور آمریکا در کنفرانس آخر سال میلادی جاری قطعی نبود، فرانسه آن را به سال آینده میلادی موکول کرد.

آخرین مذاکرات صلح خاورمیانه که از سوی آمریکا پشتیبانی می شد، در آوریل سال ۲۰۱۴ با شکست روبرو شد و به نظر می رسد کابینه در حال خروج نیز علاقه ای به درگیر کردن خود با این موضوع پیش از ادای سوگند ریاست جمهوری دونالد ترامپ نداشته باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG