لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

تدابیر همه جانبه برای اکران فیلم «پایان نامه» روایت دولتی قتل نداآقاسلطان


علیرضا سجادپور که همه سرمایه دولت را برای ساخت فیلم بکار گرفت در حال گفتگو با سازندگان پایان نامه
علیرضا سجادپور که همه سرمایه دولت را برای ساخت فیلم بکار گرفت در حال گفتگو با سازندگان پایان نامه

فیلم «پایان نامه» روایت دولتی قتل نداآقاسلطان که از ترس هوشدن از سوی تماشاگران تاکنون اکران نشده، با تمهیدات جدید پخش کننده قرار است در شماری از سینماهای تعیین شده به نمایش درآید.

این فیلم که به سرمایه وزارت ارشاد تهیه شده تنها در زمان جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد که از سوی تماشاگران هو شد. این واکنش تماشاگران برای وزارت ارشاد چنان سخت بود که وزیر ارشاداسلامی هوکنندگان فیلم را ناتماشاگر خواند.

از آن پس تاکنون مدیران ارشاداسلامی بویژه علیرضا سجادپور بارها گفته اند در پی تمهیدات لازم و فرصتی مناسب برای نمایش این فیلم هستند.

سرانجام و با تاخیر چندماهه، تهیه کنندگان و پخش کنندگان فیلم می گویند تمهیدات لازم برای پرکردن سالن های سینماهایی که این فیلم را نمایش می دهند را تدارک دیده اند. یکی از این تهمیدات آنگونه که پخش کننده فیلم می گوید توزیع سکه های بهارآزادی به تماشاگران است.

پخش کننده فیلم می گوید در پایان هرهفته اکران فیلم «پایان نامه» پنج سکه بهارآزادی به قید قرعه به تماشاگران اهدا می کند. همچنین کلیه خودروهای استفاده شده در فیلم نیز به همین شکل بین تماشاگران قرعه کشی خواهد شد. این نخستین بار در تاریخ سینماست که برای تبلیغ یک فیلم اقدام به توزیع سکه طلا کنند.

منتقدان نوشته اند این ابتکار تازه می تواند در کتاب رکوردهای جهانی گنیس به ثبت رسد و احتمالا برای همین کار نام فیلم پایان نامه در جایی ماندگار خواهد شد.

حامدکلاهداری کارگردان فیلم از خویشان نزدیک علیرضا سجادپور مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی فیلم وزارت ارشاد است و روح الله شمقدری تهیه کننده فیلم نیز برادر جوادشمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاداسلامی است.

در حالی که جواد شمقدری بودجه تعیین شده خانه سینما را غیرقانونی می داند، از دیگر سو با سرمایه گذاری بر سر یک فیلم کاملا جهت دار سیاسی به هدر دادن بودجه فرهنگی کشور پرداخته و حالا هم از همین بودجه قصد توزیع سکه بهار آزادی بین بسیجی ها و نیروی انتظامی به منظور پرکردن سالن های سینماهای نمایش دهنده فیلم پایان نامه را دارد.

مدیر شرکت پخش کننده فیلم پایان نامه همچنین افزوده است تمهیدات دیگری نیز برای پر کردن سالن های نمایش این فیلم پیش بینی شده اما از ذکر آنها خودداری کرد.

یکی دیگر از تمهیدات دیگر برای پرکردن صندلی سالن های نمایش فیلم توزیع بلیط دولتی میان نیروهای بسیج، نیروی انتظامی و آموزش و پرورش است.

منتقدان سینمایی نوشته اند با همه تدارکات همه جانبه برای جلوگیری از هوشدن یا خالی ماندن سالن های محل نمایش فیلم پایان نامه، بازهم تهیه کنندگان امیدی به حضور مردم در سالن های سینما ندارند.

وزارت ارشاداسلامی بعنوان سرمایه گذار فیلم نگران است شکست تجاری فیلم بعنوان یک پیروزی اجتماعی برای سبزها جلوه گر شود.

XS
SM
MD
LG