لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

درخواست اردن از آمریکا برای استقرار سامانه پدافند هوایی پاتریوت


سامانه پاتریوت در یک منطقه اعلام نشده در جنوب غرب آسیا
سامانه پاتریوت در یک منطقه اعلام نشده در جنوب غرب آسیا

سخنگوی ارتش اردن روز یکشنبه ۸ آبان گفت این کشور از آمریکا خواسته است که سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت را در اردن مستقر کند.

سخنگوی ارتش اردن به تلویزیون دولتی این کشور گفت: «ما از طرف آمریکایی خواستیم با سامانه‌های موشکی پدافند هوایی پاتریوت به تقویت نظام دفاعی ما، کمک کند.»

به گزارش رویترز، این درخواست در شرایطی مطرح شده است که پس از حمله غافلگیرکننده ۱۵ مهر حماس به اسرائيل، تنش‌ها و درگیری‌ها در منطقه افزایش یافته است.

موشک‌های پاتریوت آمریکا در سال ۱۳۹۲ و پس از شورش مخالفان بشار اسد در سوریه، در پادشاهی اردن مستقر شد. اردن نگران بود که آتش جنگ داخلی سوریه به آن سرریز شود.

مقامات می‌گویند که اردن به طور فزاینده‌ای نگران است که حملات هوایی اسرائيل به غزه باعث گسترش جنگ در منطقه شود.

اسرائيل پس از کشته شدن حدود ۱۴۰۰ نفر به دست شبه‌نظامیان حماس، به مواضع آن گروه حمله کرده و تلاش دارد حضور تشکیلاتی آن را در غزه از بین ببرد. آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن، و اسرائیل حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند. جمهوری اسلامی از این گروه حمایت می‌کند.

پاتریوت یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های دفاع هوایی آمریکا است. عرضه و تولید این سامانه کم، و رقابت کشورهای متحد آمریکا برای دریافت آن بسیار بالا است.

سخنگوی ارتش اردن همچنین گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی را که می‌گویند پنتاگون از پایگاه‌هایی در اردن برای انتقال تجهیزات و تسلیحات از انبارهای خود به اسرائیل برای تقویت دفاع خود در جنگ غزه استفاده می‌کند، رد کرد.

ایالات متحده در هفته‌های اخیر مقادیر قابل توجهی نیروها و تجهیزات دریایی شامل دو ناو هواپیمابر، کشتی‌های پشتیبانی آنها، و هزاران سرباز به تعداد نیروهای خود در منطقه خاورمیانه افزوده است.

XS
SM
MD
LG