لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

 پرویز قاضی سعید، نویسنده و فعال سیاسی درگذشت


پرویز قاضی سعید
پرویز قاضی سعید

خانواده پرویز قاضی سعید در تماس صدای آمریکا تایید کردند: این نویسنده و فعال سیاسی شب گذشته در منزل خود در سن حوزه ایالت کالیفرنیا بر اثر بیماری و در سن ۸۳ سالگی درگذشت .


پرویز قاضی سعید که متولد اول فروردین سال ۱۳۱۸ بود پیش از انقلاب به عنوان پاورقی‌نویس در روزنامهٔ اطلاعات مشغول به فعالیت بود و در مجله اطلاعات دختران و پسران هم داستان‌های پلیسی و عاشقانه می‌نوشت وی به همراه ر.اعتمادی از پر مخاطب ترین پاورقی‌نویسهای آن دوره بود.

وی نویسندگی را از سن ۱۷ سالگی آغاز کرد و در پایان بیش از ۵۲ عنوان کتاب در زمینه داستان‌های پلیسی و جنایی از خود به جا‌ گذاشت.

بیشتر کتابهای او به چاپهای متعدد رسید و بعد از انقلاب هم در بازار غیر رسمی کتاب فروخته شد آرزوهای بر باد رفته، از انقلاب مشروطیت تا توطئه‌های جهانی علیه ایران،
اسرار مرگ خانم آبیلا و افسون یک نگاه، از جمله کتابهای پر‌فروش قاضی سعید هستند.


وی در داستان‌های خود شخصیتی کارآگاهی به نام لاوسون خلق کرد که محبوبیت فراوانی یافت واما برخی کتاب‌های عشقی او مانند «بار دیگر با تو در میان عطر و سکوت» از نظر محتوای عشقی‌اش مسئله‌ساز شد.

او که پس از اقامت در لس‌آنجلس به عنوان مفسر سیاسی خبر در تلویزیون پارس مشغول به فعالیت شد همزمان در روزنامه کیهان لندن و در روزنامه‌ای به سردبیری عباس پهلوان در لس‌آنجلس هم مقاله می‌نوشت.

XS
SM
MD
LG