لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

معترضان به کشتن سه شهروند کرد با پلیس در شهر پاریس درگیر شدند


معترضان با پلیس درگیر شدند و در چند نقطه آتش روشن کردند.
معترضان با پلیس درگیر شدند و در چند نقطه آتش روشن کردند.


پس از حمله مرگبار روز جمعه دوم دی (۲۳ دسامبر) به گروهی از کردها در شهر پاریس، گروهی از اعضای جامعه کردهای پاریس اعترضاتی را روز شنبه در مرکز پاریس تدارک دیدند که به خشونت با پلیس منجر شد.

سرویس جهانی بی‌بی‌سی نوشت: معترضان خشمگین روز شنبه خودروها را واژگون کردند، تعدادی را آتش زدند و اشیایی را به سوی پلیس پرتاب کردند. ماموران با شلیک گاز اشک آور واکنش نشان دادند.

این اعتراض واکنش جامعه کردهای پاریس به حمله روز جمعه است. فرد مهاجم با حمله به یک مرکز فرهنگی کردها و یک رستوران، سه نفر را کشت و سه نفر را زخمی کرد که حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است.

یک منبع پلیس به خبرگزاری فرانسه گفت که مظنون مرد سفیدپوست ۶۹ ساله‌ای است که پس از این حمله گفت که نژادپرست و متنفر از خارجی‌ها است. به همین خبرگزاری گفته شد که مظنون با یک تپانچه حمله کرد و دستکم ۲۵ فشنگ و «دو یا سه» خشاب پر شده همراه خود داشت.

اعتراضات بلافاصله پس از این حمله آغاز شد. تصاویر نشان می‌دهد که روز شنبه، معترضان در وسط خیابان آتش روشن کرده‌اند و شیشه‌های ماشین‌ها را می‌شکستند.

پلیس در حالی که معترضان سعی در شکستن یک حلقه امنیتی داشتند از گاز اشک آور استفاده کرد. به نوشته سرویس جهانی بی‌بی‌سی، خشونت روز شنبه پس از تجمع مسالمت آمیز صدها کرد در میدان جمهوری برای ادای احترام به سه قربانی حمله روز جمعه روی داد.

نمایندگان جامعه کردها روز شنبه ۳ دی (۲۴ دسامبر) با رئیس پلیس پاریس دیدار کردند، و خواستار محافظت بهتر از سوی مقامات فرانسوی شدند.

حمله مرگبار روز جمعه تقریبا ۱۰ سال پس از قتل سه فعال زن کرد در پایتخت فرانسه رخ داد؛ جنایتی که معمای آن هرگز حل نشد.

XS
SM
MD
LG