لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

برای اولین بار یک زن شهردار پاریس شد


آن ایدالگو هنگام اعلام نتیجه انتخابات شهرداری پاریس. شهردار کنونی پاریس برتران دلانو پشت سر وی دیده می شود - پاریس، ۳۰ مارس ۲۰۱۴
آن ایدالگو هنگام اعلام نتیجه انتخابات شهرداری پاریس. شهردار کنونی پاریس برتران دلانو پشت سر وی دیده می شود - پاریس، ۳۰ مارس ۲۰۱۴

یک زن اسپانیایی تبار توانست برای اولین بار بر کرسی شهرداری پاریس، که یکی از مهمترین مشاغل در فرانسه است، تکیه بزند.

خانم آن ایدالگو که زاده اسپانیاست، پیشتر معاون برتران دلانو، شهردار پاریس بود. خانم ایدالگو با وعده احداث خانه برای افراد کم درآمد و مهدکودک هایی با شهریه کمتر برای خانواده های ساکن پاریس توانست رقیب محافظه کارش را کنار بزند.

بسیاری از ناظران سیاسی، احراز پست شهرداری پاریس را گامی در راه ریاست جمهوری فرانسه می دانند. یکی از رؤسای جمهوری معروف فرانسه که کارش را از شهرداری پاریس آغاز کرد، ژاک شیراک بود.

با این حال، خانم ایدالگو که در اسپانیا به دنیا آمده، نخواهد توانست درآینده برای ریاست جمهوری فرانسه نامزد شود.

به رغم پیروزی خانم ایدالگو که عضو حزب سوسیالیست فرانسه است، حزب وی در دور دوم انتخابات محلی فرانسه از حزب محافظه کار موسوم به جبهه ملی شکست خورد. جبهه ملی مخالف قانون مهاجرت و عضویت فرنسه در اتحادیه اروپاست. شکست حزب سوسیالیست در این انتخابات به رفراندومی در مخالفت با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری کنونی فرانسه تعبیر می کنند که محبوبیتش در میان مردم بسیار کاهش یافته است. عدم محبوبیت آقای اولاند ناشی از پایین بودن رشد اقتصادی و نرخ بالای بیکاری است.
XS
SM
MD
LG