لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

حزب سوسیالیست فرانسه


اگر در فردای انتخابات دبیر اول حزب سوسیالیست فرانسه جمله ای را در تعریف وضعیت این حزب باید نقل کرد ، این است که همه تلاش ها از این پس چنین خواهد بود تا در فرانسه دو حزب سوسیالیست وجود نداشته باشد.

مشکل در اینکه خانم مارتین اوبری با اختلاف فقط یکصد و دو رای بر رقیب خود خانم سگولن رویال پیروزی یافت، نیست. با اعلام نتایج ، درحزبی که بیش از دویست هزار نفر عضو دارد حالا حزب تقریبا به دو نیم تقسیم شده است . به نظر میرسد برخلاف انتخابات ریاست جمهوری ، چنانچه در یک حزب نتیجه آرا کمتر از هفتاد درصد برای دبیر اول آن باشد ، رهبری حزب با مشکلات روبرو خواهد گردید . در مرحله اول انتخابات که در ششم نوامبر انجام شد خانم رویال با 29 درصد اختلاف بین رقبای خود در بالای جدول قرار داشت ، اما زمانی که رقابت در دور نهائی بین خانمها اوبری و رویال بوجود آمد سنگین وزن های

حزب مانند شهردار پاریس، آقای برتران دو لانوئه که در نظر سنجی ها دارای 25 در صد رای بود از هواداران خود خواست به خانم اوبری رای بدهند .

در ظرف یک هفته با کمال تعجب چنین نشد و خانم سگولن رویال که یکبار در انتخابات ریاست جمهوری در برابر آقای سرکوزی شکست خورده بود ، اینبار تنها به دلیل کسری صد و دو رای بازنده شناخته شد .

در ساعات پیش از اعلام نهائی آرا، صحبت از شکایات و قرائت مجدد آرا و حتی تکرار رای گیری آنهم در یک حزب شنیده می شد ولی برای فرار از جنجال ، آرا مجددا باز خوانی وبرای اولین بار در تاریخ حزب سوسیالیست فرانسه یک زن به عنوان دبیر اول حزب برگزیده شد. البته در احزاب راست فرانسه نه سال پیش خانم میشل آلیوماری وزیر کنونی کشور به ریاست حزب خودش انتخاب شده بود و در فرانسه جدا از حضور هفت زن در در مقام وزیر ، روز به روز این کشور بیشترشاهد حضور زنان در رئوس ادارات و موسسات دولتی و غیر دولتی است . خانمها رویال و اوبری هر دو در کابینه آقای لیونل ژوسپن وزیر بودند . در فرانسه از سال 1944کمی پس از پایان جنگ جهانی دوم زنان توانستند حق رای داشته باشند . در حال حاضر حضور زنان در حزب سوسیالیست فرانسه نسبت به سایر احزاب بیشتر است . اوج حزب سوسیالیست فرانسه در دوره ریاست جمهوری آقای میتران مشاهده شده است ، هرچند که وی در هر دو نوبت زمامداری بدلیل رای مستقیم مردم برای انتخابات مجلس ، ناچار شد نخست وزیران خود را از احزاب راست برگزیند . در دوره اول آقای ژاک شیراک و در نوبت دوم آقای ادوارد بالادور به این مقام رسید .

در حال حاضر اگر آرامش نسبی به حزب سوسیالیست برگشته باشد ، چالش بین خانم اوبری و رویال خاتمه نیافته است . از هم اکنون خانم رویال خود را نامزد مجدد دبیر اولی حزب و همینطور انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه می داند . با اینهمه خانم رویال درسخنرانی اخیرش اعلام کرد که زمان ،زمان همکاری و پیشبرد اهداف حزبی است .

خانم مارتین اوبری که در ضمن شهردار شهر لیل در شمال فرانسه نیز هست روز گذشته به دفتر حزب در پاریس آمد و عملا جابجائی مسئولیتها با دبیر سابق حزب آقای فرانسوا هولاند که تا دو سال پیش شوهر خانم رویال بود انجام گرفت . دیروز خانمها اوبری و رویال یکساعتی با هم گفتگو کردند و اگر در نتیجه دیدار ، از همکاری و همفکری سخن آورده شده اما باورها با شک وتردید روبروست و خانم اوبری که در کابینه آقای ژوسپن وزیر کار بود ،عملا از سال دوهزار و یک در مقام شهردار شهر لیل ، از پاریس و سیاست ها در پایتخت فاصله گرفت . در پاریس عقیده بر این است که سرنوشت حزب سوسیالیست فرانسه که پایه داران و افراد قدیمی آن به پشت صحنه رفته اند تنها بدست خانم اوبری دبیر جدید حزب سپرده نخواهد شد . پرسش دیگری که به دفعات شنیده شده اینکه آیا عقاید حزبی چپ و یا راست مانند گذشته میتواند نماینده دو شاخص فکری بطور مجزا و یا در تضاد روبروی یکدیگر قرار بگیرد ؟ پاسخ را شاید دولت های آقای سرکوزی و یا دولت جدید آقای اوباما با انتخاب آقای گیتس داده باشند . تفکرات جدید نمیخواهند که هربار جمعیتی قابل توجه به صرف عقاید مخالفت حزبی ،در سازنده گی کشور غایب باشند ، هرچند که دمکراسی ، نیاز به احزاب مخالف دولت را یک ضرورت و در یچه تنفس می شناسد .

XS
SM
MD
LG