لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

نصب پوسترهای تبلیغاتی علیه حامیان مالی کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس


در اعتراض به برگزاری کنفرانس بین المللی تغییرات اقلیمی موسوم به "کوپ ۲۱" گروهی از فعالان محیط زیست پوسترهای تبلیغاتی مکان های عمومی پاریس را با پوسترهایی که به گفته این گروه "دروغ‌های" حامیان مالی این کنفرانس را افشا می‌کنند، تعویض کردند.

"پاکیزه تر برانید! دست کم در ظاهر"، "مقابله با معضلات تغییرات اقلیمی؟ البته که نه. ما یک شرکت هواپیمایی هستیم" و "فلسفه ما: لازم نیست چیزی بدانید" از جمله شعارهای مندرج در پوسترهایی است که روز یکشنبه در فضاهای تبلیغاتی شهر توجه رهگذران را جلب کرد.

این فعالان محیط زیست که در قالب جنبشی با عنوان "براندالیسم" فعالیت می‌کنند، روز یکشنبه در وبسایت خود نوشت "شرکت‌های آلاینده ای مانند ایرفرانس، انجی، با حمایت مالی از گفتگوهای تغییرات آب و هوایی طوری وانمود می‌کنند که انگار جزئی از راه حل هستند، در حالی که چنین شرکت‌هایی خود قسمتی از مساله اند.»

چندین و چند رئیس جمهوری و رئیس دولت از جمله فرانسوا اولاند، دیوید کامرون، باراک اوباما، آنگلا مرکل، شینزو آبه، موضوع تصاویر برخی پوسترهای جنبش براندالیسم هستند که به وسیله ۸۰ هنرمند از ۱۹ کشور جهان تهیه شده‌اند.

براندالیسم شورشی است علیه حکمرانی شرکت های بزرگ تصویری و بزرگترین کارزار ضد تبلیغات است که روز به روز همراهان و مخاطبان بیشتری پیدا می کند.

این جنبش انگلیسی تا به حال دو کمپین "تبلیغات خرابکارانه" در چند شهر بریتانیا در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ میلادی به راه انداخته. به گفته سخنگوی براندالیسم کمپین پاریس مهم‌ترین حرکتی است که این جنبش تا به حال اجرا کرده است.

گروه تبلیغاتی که پوسترهایش تعویض شده، اعلام کرده که در ساعات آینده "تبلیغات تقلبی" براندالیسم را بر خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG