لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۴۱

گزارش خبرنگار صدای آمریکا از پاریس


بر کاغذ نوشته شده : امروز ۱۲۸ خواهر و برادرم را از دست دادم. عکس: نیلوفر پورابراهیم

با ساکنان مناطق دهم و یازدهم پاریس و یا شاهدات عینی حملات مرگبار جمعه شب پایتخت فرانسه که صحبت میکنم می‌گویند، روز جمعه پیش از ساعت ده شب، وقتی حملات تروریستی در این منطقه آغاز شده، تصور کرده‌اند جوانانی از ترقه یا مواد آتش‌زا استفاده می‌کنند و ابتدا نگران نبوده‌اند اما خیلی زود این خیال خوشبینانه به کابوس‌شان بدل شد. کابوسی تلخ که ۱۲۹ کشته برجای گذاشته و بیش از ۳۵۰ زخمی. حدود صد نفر نیز با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

نیاز مبرم به خون برای زخمی‌های واقعه صف طولانی مردم پاریس و گردشگران را در مقابل ۱۹ مرکز اهدا خون پاریس به دنبال داشت.

تعدادی هم از ساعت های اولیه روز شنبه در مقابل بیمارستان‌های اصلی شهر به دنبال شنیدن خبری از وضعیت دوست، آشنا و یا عزیزانشان هستند.

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه می‌گوید تنها ۱۰۲ نفر از کشته شدگان شناسایی شده‌اند.

در مقابل مرکز درمانی پومپیدو در منطقه پانزدهم پاریس با مادری رو به رو می شوم که صبح روز یکشنبه پسرش را در این بیمارستان یافته است. فرزند جوانش در وضعیت بحرانی قرار دارد اما او حالا آرام‌تر است چرا که پسرش از کشتار سالن کنسرت «"تکلان" جان سالم به در برده.

پاریسی که شنبه های نوامبرش شلوغ بود و پر رونق و در حال آماده شدن برای سال نو و کریسمس این شنبه ابری و گرفته بود. بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها تعطیل بودند و آنها هم که باز بودند بی رونق.

خیابان‌های منتهی به سالن کنسرت بتکلان همچنان بسته است و نیروهای پلیس در حال انجام تحقیقات در سالن کنسرتی که به صحنه گروگانگری تماشاگران تبدیل شد.

گروهی از مردم پاریس و گردشگران برای ادای احترام به کشته شدگان خود را به کافه‌هایی رساندند که مهاجمان به گلوله بستند.

در مقابل یکی از آنها هنوز رد خون از ورای شنی که روی زمین پاشیده شده دیده می‌شود. رد گلوله بر دیوارها و شیشه های این دو کافه از ابعاد حادثه خبر می دهد.

دادستان پاریس می گوید سه گروه هماهنگ حملات پاریس را انجام دادند.

در میان مهاجمانی که دست به حمله انتحاری زده‌اند یک شهروند فرانسوی سی ساله به نام اسماعیل عمر مصطفی شناسایی شده است. برخی اعضا خانواده او برای انجام تحقیقات بیشتر بازداشت شده‌اند.

اما بیشتر سر نخ ها به بلژیک و منطقه "مولنبیک" در بروکسل ختم می شود جایی که تا کنون دستکم پنج نفر به ظن دست داشتن در این حملات دستگیر شده اند، یکی از آنها فرانسوی است که در بلژیک زندگی می کند. تحقیقات بر روی او و دو برادرش متمرکز است که در حملات پاریس کشته شده اند.

تحقیقات مشترک فرانسه و بلژیک برای روشن شدن زوایای این واقعه در جریان است. این حملات که داعش مسئولیت ان را به عهده گرفته در خارج از فرانسه برنامه ریزی و ساماندهی شده و با همکاری گروهی در این کشور صورت گرفته است.

نظر شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG