لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

پانه تا: اقدام نظامی برای حل مسأله اتمی ايران بايد آخرين گزينه باشد و نه اولين راه حل


پانه تا: اقدام نظامی برای حل مسأله اتمی ايران بايد آخرين گزينه باشد و نه اولين راه حل
پانه تا: اقدام نظامی برای حل مسأله اتمی ايران بايد آخرين گزينه باشد و نه اولين راه حل

لئون پانه تا، وزير دفاع آمريکا، می گويد ايران بايد به سرعت وارد مذاکرات جدی اتمی با غرب شود.

لئون پانه تا گفت هنوز زمان برای حل و فصل ديپلماتيک برنامه اتمی ايران وجود دارد ولی اين زمان به سرعت در حال سپری شدن است.

طی ماه های اخير، با ادامه غنی سازی اورانيوم در خاک ايران، نگرانی ها از حمله نظامی عليه تاسيسات اتمی ايران افزايش يافت. اما مقام های آمريکايی تاکيد کرده اند هنوز زمان برای حل و فصل صلح آميز بحران اتمی ايران وجود دارد.

وزير دفاع آمريکا روز پنجشنبه گفت تاکنون مذاکرات اتمی با ايران به جايی نرسيده چون ايران در اين خصوص جديت و صداقت نداشته است. آقای پنتا تاکيد کرد برای جلوگيری از وخيم تر شدن بحران اتمی ايران، مقام های تهران بايد به سرعت با تلاش های ديپلماتيک غرب همراهی کنند.

لئون پنتا گفت: متاسفانه مذاکرات با ايران به جايی نرسيده است؛ برای رسيدن به يک توافق، لازم است دو طرف با صداقت وارد مذاکرات بی پرده و مستقيم شوند. من معتقدم بهتر است مقام های ايرانی با جديدت وارد چنين مذاکراتی شوند. ولی فرصت برای پيگيری اين راه حل ديپلماتيک، که از سوی رييس جمهوری آمريکا و نخست وزير بريتانيا تاکيد شده، در حال از دست رفتن است. ايرانی ها بايد به سرعت وارد اين مذاکرات شوند.

لئون پانه تا که در امارات متحده عربی با شبکه تلويزيونی الحره سخن می گفت تاکيد کرد بر اساس اطلاعات ايالات متحده، مقام های تهران هنوز بطور قاطع در خصوص توليد سلاح هسته ای تصميم نگرفته اند. پنتا افزود اسراييل نيز هنوز در خصوص حمله به ايران تصميم نگرفته و آمريکا خواستار همراهی اسراييل با تلاش های ديپلماتيک جامعه بين الملل شده است.

وزير دفاع آمريکا گفت: ما معتقد نيستيم که اسراييل در خصوص حمله به ايران تصميم گرفته است. برای نخست وزير اسراييل روشن ساخته ايم که ما نيز نگرانی های مشابهی در خصوص تلاش ايران برای دستيابی به سلاح اتمی داريم. اما بر اين موضوع هم تاکيد کرده ايم که جامعه بين الملل برای اعمال تحريم ها عليه ايران متحد است و اسراييل بايد با جامعه بين الملل همراهی کند. اقدام نظامی بايد آخرين گزينه باشد و نه اولين راه حل.

ايران طی نامه ای از اتحاديه اروپا خواسته است زمان ومکان مذاکرات آتی اتمی را تعيين کند. پيشتر مقام های اتحاديه اروپا اعلام کردند آماده از سرگيری گفتگو با ايران هستند. لئون پنتا روز پنجشنبه گفت غرب ضمن پيگيری مذاکرات اتمی، خواستار شفافيت بيشتر ايران و همکاری مقام های تهران با بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی است.

XS
SM
MD
LG