لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

چهره های برجستۀ صنعت سينمای آمريکا خواستار آزادی جعفرپناهی شدند


چهره های برجستۀ صنعت سينمای آمريکا خواستار آزادی جعفرپناهی شدند
چهره های برجستۀ صنعت سينمای آمريکا خواستار آزادی جعفرپناهی شدند

گروهی از چهره های برجستۀ صنعت سينمای آمريکا از جمله استيون اسپيلبرگ، مارتين اسکورسيزی و فرانسيس فورد کاپولا از جمهوری اسلامی ايران خواستار آزادی جعفر پناهی کارگردان سينما شدند.

در پتيشنی که توسط فيلمسازان و بازيگرانی نظير رابرت دنيرو و رابرت ردفورد امضاء شده است اين گروه دستگيری آقای پناهی را تقبيح کرده و ادامه بازداشت وی را محکوم نموده اند.

جعفر پناهی در ماه مارس به همراه همسر، دختر و پانزده نفر که در منزل وی مهمان بودند، بازداشت شد. آقای پناهی به زندان مخوف اوين منتقل شد در حالی که بقيه آزاد شدند.

امضاء کنندگان پتيشن می گويند مقامات ايرانی اتهامات عنوان شده عليه آقای پناهی را تغيير داده و مدعی شده اند وی در حال ساختن يک فيلم ضد رژيم بوده است که جرمی جدی در ايران محسوب می شود.

آقای پناهی فيلمسازی است با معروفيت جهانی که علناً از جنبش اپوزيسيون ايران حمايت کرده است و آثار اخير وی در ايران ممنوع اعلام شده اند.

يکی از فيلم های آقای پناهی بنام «دايره» که به نقد رفتارِ با زنان در جمهوری اسلامی ايران پرداخته است در جشنواره ونيز در سال ۲۰۰۰، برنده جايزۀ شير طلايی شد.

مقامات ايران در ماه فوريۀ سال جاری ميلادی آقای پناهی را ممنوع الخروج، اعلام کردند.

سال گذشته در جشنوارۀ فيلم مونترال که آقای پناهی رييس هيأت داوران بود شال سبز که رنگ نمادين حاميان اپوزيسيون ايران است، به گردن خود گذاشت.

به گزارش رسانه ها اخيراً طاهره سعيدی همسر آقای پناهی در نامه ای نسبت به سلامت شوهر خود و وضعيت وی در زندان، عميقاً اظهار نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG