لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

رهبر بعدی فلسطینی ها که خواهد بود؟


دانیل استرین از «ان پی آر» در مقاله ای تحلیلی به رهبر آینده فلسطینی ها می پردازد.

به نقل از ان پی آر، محمود عباس، رهبر ۸۱ ساله فلسطینی ها، هفته گذشته به بیمارستان منتقل شد، ولی ساعاتی بعد و پس از انجام یک سری آزمون های پزشکی مرخص شد و به خبرنگاران گفت «حالم خوب است.»

اما این سانحه به ظاهر ناچیز موجب نگرانی بسیاری شده است. سابقه مشکلات سلامتی محمود عباس کم نبوده است. و از آنجا که او سیگار نیز زیاد می کشد، بسیاری از فلسطینی ها نگرانند که روزهای باقی مانده برای او چندان زیاد نیست.

ناصر اللاحم، ویراستار ارشد آژانس خبری «معا» وابسته به فلسطینی ها، با اشاره به وضعیت سلامتی عباس می گوید «مسئله بر سر ماه ها است و نه سال ها.»

در این صورت، جانشین عباس چه کسی خواهد بود؟

در حالی که محمود عباس و حزب او «فتح» کنترل کرانه باختری را در دست دارند، حزب رقیب او، حماس، از سال ۲۰۰۷ بر نوار غزه حاکم است. از سویی دیگر، عباس نیز از انتخاب جانشین خودداری کرده است. در این صورت گزینه های احتمالی چه خواهند بود؟

  • بنا به قوانین فلسطینی ها، در صورتی که رهبر آنها صلاحیت خود را به هر دلیلی از دست دهد، سخنگوی پارلمان موقتا جانشین او خواهد شد.
  • رهبر موقت می تواند از رئیس شورای ملی فلسطینی ها بخواند رهبری دائمی انتخاب کند، و این شورا نیز پس از شصت روز رهبر دائمی را منصوب خواهد کرد.
  • رهبر موقت می تواند به سازمان آزادی بخش فلسطین رفته و از آنها بخواهد تا در انتخاباتی داخلی میان اعضا رهبر بعدی را انتخاب کند.

در همین حال، بنا به یک نظرسنجی میان فلسطینی ها هنوز حتی یک نفر نیز وجود ندارد که محبوبیت اکثریت مردم را جلب خود کرده باشد.

به عقیده نویسنده، یک مشکل اینجاست که تفرقه میان فلسطینی ها کم نبوده و به سختی می توان به نامزدی اشاره کرد که نماینده اکثریت فلسطینی ها باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG