لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

آثاری از پوشال گندم: تلاش هنرمند فلسطینی برای احیای یک هنر باستانی


حسام عابد ساعت ها پشت میزش می نشیند و از کاه و پوشال گندم آثار هنری خلق می کند؛ آنها را می برد، می سوزاند، و کنار هم می چسباند.

این هنرمند فلسطینی ساکن غزه، ایده استفاده از پوشال گندم برای خلق آثار هنری را ابتدا از مادرش که او نیز آثاری مشابه می ساخت، یاد گرفت.

وی می گوید، "این ایده را به خاطر این گرفتم که دو سه تا تابلو مثل آن در خانه داشتیم و مادرم آنها را با اضافه کردن رنگ می ساخت. خیلی از آنها خوشم می آمد؛ از این که از پوشال ساخته شدند."

آقای عابد با بیان این که این "هنر و مهارتی خیلی نادر است،" می گوید "این هنر به دهه ۵۰ باز می گردد، ولی این روزها هنر و سرگرمی ساخت تابلو از پوشال، چندان رایج زیاد نیست."

حصام عابد
حصام عابد

​وی در ادامه می گوید که آخرین هنرمند در غزه است که هنوز از این سبک هنر سنتی استفاده می کند، هنری که به عقیده او "به مرور دارد از بین می رود."

خلق هر قطعه اثر هنری با استفاده از پوشال گندم، روندی طولانی و پر جزئیات دارد. ابتدا باید پوشال ها را بر اساس درازا از هم جدا کرد، آنها را تمیز کرد، و برید. بعد به آنها رنگ اضافه کرد.

برای رنگ زدن پوشال ها دو راه وجود دارد: یا آنها را در رنگ فرو برد، یا آنها را سوزاند، تا رنگ طبیعی شان تیره تر شود. سپس پوشال های آماده شده را باید روی طرح چسباند.

حسام عابد می گوید پوشال ها را در ماه مه تهیه می کند، چرا که "تنها در ماه مه در دسترس هستند، چون فصل برداشت محصول گندم آخر ماه مه است. کاه و پوشال در تمام سال موجود نیست."

او این آثار را بیشتر به عنوان هدیه برای دوستان و اقوام درست می کند، اما امیدوار است روزی یک گالری باز کرده و این هنر باستانی را زنده کند؛ که به گفته خودش راهی است برای "تخلیه فشار زندگی و انرژی منفی" که در منطقه هست.

حسام عابد از سال ۲۰۰۷ تا به امروز حدود ۱۲۰ آثار هنری از پوشال گندم خلق کرده است. او این تابلوها را که ساختن هر یک شاید تا یک هفته طول بکشد، حدود ۴۰۰ شکل معادل ۱۰۵ دلار آمریکا می فروشد.

XS
SM
MD
LG