لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

مقام فلسطينی از آمريکا و اسراييل خواستار تعيين مرز شد


مقام فلسطينی از آمريکا و اسراييل خواستار تعيين مرز شد
مقام فلسطينی از آمريکا و اسراييل خواستار تعيين مرز شد

يک مقام ارشد فلسطينی از آمريکا و اسراييل خواسته است مرزهای کشور آينده فلسطينی را تعيين کنند و مشخص نمايند آيا کشور فلسطينی مورد نظر شامل سرزمين هايی که در سال ۱۹۶۷ توسط اسراييل به اشغال درآمدند، خواهد شد يا خير.

ياسر عبد ربّه که مشاور ارشد محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، است روز چهارشنبه گفت فلسطينيان آماده اند که شناسايی رسمی اسراييل را بعنوان يک کشور يهودی مورد نظر قرار دهند اما فقط در محدوده مرزهای سال ۱۹۶۷ که کرانه غربی، باريکه غزه، و اورشليم شرقی را شامل نمی شود.

اظهارات آقای ربّه در واکنش به پيشنهاد بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، که در اوائل اين هفته مطرح شد، اعلام می گردد. آقای نتانياهو گفته بود که با توقف شهرک سازی ها در بخشی از کرانه غربی موافق است اگر فلسطينی ها نيز اسراييل را بعنوان يک کشور يهودی، به رسميت بشناسند.

پيشنهاد آقای نتانياهو ابتدا از سوی رهبران فلسطينی رد شد و بيانيه آقای ربّه نيز با انتقاد شديد فلسطينيان در همه طيف های سياسی فلسطينی، مواجه شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا از اظهارات آقای ربّه استقبال کرد اما گفت که اينگونه بحث ها بايد در مذاکرات مستقيم و نه از طريق رسانه ها، مطرح شود.

اسراييل مدتها ست بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ را رد کرده است و در پی آن است که بخش بزرگی از خانه سازی ها در کرانه غربی را بمثابه بخشی از توافق آينده، برای خود حفظ کند.

XS
SM
MD
LG