لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

اسرائیل ۷۰۰ آپارتمان در شرق اورشلیم بنا می کند


اسرائیل اعلام کرده است که در نظر دارد حدود ۷۰۰ آپارتمان در منطقه مورد اختلاف شرق اورشلیم بسازد و بدین ترتیب درخواست فلسطینیها و آمریکا را که خواستار متوقف کردن شهرک سازی به عنوان تلاشی برای تجدید گفت و گوهای صلح خاورمیانه هستند، نادیده گرفته است.

اعلام مناقصه بنای واحدهای مسکونی در شرق اورشلیم روز دوشنبه منتشر شد.

مقام های فلسطینی و از جمله صائب عریقات گفت و گو گر اصلی فلسطینیها، این طرح اسرائیل را تقبیح کرده اند و می گویند این اقدام ادامه شهرک سازیها است که سرزمینهائی را که آنها برای یک کشور مستقل می خواهند به سرقت می برد.

اسرائیل مدعی است که همه اورشلیم پایتخت آن کشور است و در نتیجه محلات شرق اورشلیم را بخشی از شهرک های یهودی نشین نمی شناسد.

واشنگتن از طرح های پیشین خانه سازی در شرق اورشلیم انتقاد کرده و گفته بود این اقدام تجدید مذاکرات صلح را مشکلتر می کند. مقام های اسرائیلی می گویند که دولت آن کشور از قبل دولت آمریکا را از طرح خانه سازی جدید آگاه کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دستور داده بود که شهرک سازی ها موقتاً در کرانه غربی متوقف شود. سخنگوی دولت اسرائیل روز دوشنبه موکداً گفت دولت هیچگاه قول نداده بود که ساختمان سازی را در اورشلیم متوقف کند.

XS
SM
MD
LG