لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۵

پنتاگون: ايمن الظواهری در پاکستان مخفی شده است


پنتاگون: ايمن الظواهری در پاکستان مخفی شده است
پنتاگون: ايمن الظواهری در پاکستان مخفی شده است

پس ازآنکه منابع خبری از کشته شدن فرمانده عمليات القاعده در پاکستان براثر حمله هواپيماهای بدون سرنشين خبر دادند سخنگوی وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد ايمن الظواهری، رهبر شبکه تروريستی القاعده، در پاکستان مخفی شده است.

در پی انتشار ويديوی رهبر القاعده، جورج ليتل، سخنگوی پنتاگون، گفت: وی هنوز در پاکستان است. هيچ اطلاعاتی در دست نيست که نشان دهد، ايمن الظواهری در جای ديگری به غير از پاکستان باشد.

ايمن الظواهری که برای مدت ها مرد شماره ۲ القاعده بود، پس از کشته شدن بن لادن توسط يک گروه ويژه از تفنگداران آمريکايی در روز دوم ماه مه سال جاری در پاکستان، رهبری القاعده را به دست گرفت.

ظواهری در ويديوی ۶۲ دقيقه ای خود با عنوان «صبح پيروزی نزديک است،» گفت که دعا می کند بهار عربی به يک زمستان سرد غم افزا برای آمريکا بينجامد. يکی از سخنرانی های بن لادن نيز در اين ويديو گنجانده شده بود.

پنتاگون می گويد، تصاويری که از بن لادن در اين ويديو منتشر شده است، همان تصاويری هستند که تکاوران آمريکايی در مخفيگاه بن لادن در پاکستان پيدا کردند. واشنگتن پيشتر اين تصاوير را بدون صدای بن لادن منتشر کرده بود.

در همين حال، يک مقام آمريکايی می گويد که با کشته شدن ابو حفص الشهری، رييس عملياتی القاعده در پاکستان، در اوائل هفته جاری، يکی از مهره های خطرناک در جنگ با تروريسم در مناطق قبيله ای پاکستان که مرکز جهادگران جهان خوانده می شود، از ميان برداشته شد.

شبکه خبری سی بی اس به نقل از يک مقام ناتو، مستقر در اسلام آباد، می گويد که ابو حفص الشهری برای آموزش دادن طالبان برای ساخت بمب های موثرتر که تلفات جانی بيشتری در پی داشته باشد، شناخته شده بود. اين مقام ناتو گفت: کشته شدن الشهری از سوی مقام های دفاعی در آمريکا و کشورهای غربی به منزله يک دستاورد تلقی می شود.

روزنامه واشنگتن پست نيز در ارتباط با نحوه کشته شدن رييس عملياتی القاعده در پاکستان نوشت، يک مقام اطلاعاتی پاکستان مستقر در استان وزيرستان شمالی احتمال می دهد الشهری در يک حمله توسط يک هواپيمای بدون سرنشين در روز يازدهم سپتامبر کشته شده باشد.

XS
SM
MD
LG