لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

مرگ ۱۸ شبه نظامی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در پاکستان


هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به نام Shadow
هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به نام Shadow

مسئولان اطلاعاتی پاکستان می گویند در جریان سه حمله موشکی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مناطق قبیله ای در شمال غرب پاکستان، دست کم ۱۸ شبه نظامی کشته شده اند.

تمامی حملات روز دوشنبه، در وزیرستان جنوبی، واقع در مرز افغانستان روی داد. مسئولان می گویند موشک ها به یک مجتمع، یک حوزه و یک خودرو در نزدیکی شهر وانا برخورد کرد.
شبه نظامیان خارجی، از جمله شبه نظامیان عرب و ازبک در میان کشته شدگان هستند.

حملات موشکی روز دوشنبه، چند روز پس از اعلام کشته شدن الیاس کشمیری یکی از رهبران القاعده صورت می گیرد. گفته می شود وی در یک حمله موشکی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در همین منطقه کشته شد.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان و رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان هر دو روز دوشنبه اعلام کردند که مطمئن هستند کشمیری مرده است.

اما مسئولان دفاعی آمریکا که نامشان فاش نشده است، به خبرگزاری ها گفته اند که هنوز هیچ تاییدی دایر بر کشته شدن الیاس کشمیری ندارند.

آمریکا ۵ میلیون دلار جایزه برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری کشمیری شود تعیین کرده بود. این مامور القاعده به دست داشتن در چند حمله علیه اهداف غربی، حمله به شهر بمبئی در سال ۲۰۰۸ و همچنین حمله اخیر به یک پایگاه نیروی دریایی پاکستان در کراچی متهم شده بود.

این دومین بار است که گزارش می شود کشمیری کشته شده است. پیش از این، مسئولان پاکستانی اعلام کرده بودند که کشمیری در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در سپتامبر ۲۰۰۹، کشته شد.

مسئولان آمریکایی هیچگاه به طور علنی استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان را تایید نکرده اند، اما به طور خصوصی انجام این حملات را در گفت و گو با رسانه های خبری تایید کرده اند.

رهبران پاکستانی با اعتراض به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی، آن را نقض حاکمیت کشور می دانند. اما گمان می رود سرویس اطلاعاتی پاکستان، اطلاعات حمله را برای آمریکا فراهم می کند.

XS
SM
MD
LG