لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

انتخاب نخست وزیر جدید در دستور کار زرداری


روز سه شنبه دادگاه عالی پاکستان صلاحیت یوسف رضا گیلانی را برای تصدی پست نخست وزیری رد کرد. رد صلاحیت نخست وزیر برای تصدی این پست، باعث بحران جدیدی در این کشور خواهد شد.

دادگاه عالی پاکستان به کميسيون انتخاباتی این کشور اطلاع داد که آقای گيلانی را از مقام خود برکنار کند، زیرا آقای گیلانی ديگر نخست وزير پاکستان نيست.

رای جدید بعد از آن اعلام شد که تقاضای استینافی از رای صادره در روز ۲۶ آوریل در محکومیت آقای گیلانی صورت نگرفت. آقای افتخار محمد چودری گفت: «از آنجایی که تقاضای استیناف (علیه حکم ۲۶ آوریل) صورت نگرفته،... بنابراین سید یوسف رضا گیلانی صلاحیت عضویت در مجلس شورا را ندارد...»

در ماه آوریل گذشته، دادگاه عالی آقای گیلانی را به دلیل مانع تراشی بر سر راه تحقيقات درباره فساد مالی رييس جمهوری و امتناع از بازگشایی پرونده فساد مالی مربوط به آن محکوم کرد.

افتخار محمد چودری، همچنین گفته است: «کميسيون انتخاباتی بايد موضوع عدم کفايت وی را ابلاغ کند... و رييس جمهوری نيز بايد بر اساس قانون اساسی گام های لازم را برای اطمينان يافتن از تداوم روندهای دمکراتيک در زمينه تعيين رييس دولت بر پايه نظام پارلمانی بردارد.»

آقای گيلانی هنوز واکنشی به اين رای نشان نداده است، اما فواد چودری وکیل یوسف رضا گیلانی می گوید فقط پارلمان حق دارد نخست وزیر را برکنار کند. اما بر اساس قوانین پاکستان، کسی که محکومیت قبلی دارد نمی تواند در پارلمان خدمت کند.

دادگاه به زرداری رییس جمهوری دستور داده است برای انتخاب نخست وزیر جدید اقدام کند. به موجب قانون اساسی، او باید پارلمان را به تشکیل اجلاس مشترکی برای انتخاب رهبر جدید دعوت کند.

بعد ازظهر سه شنبه زرداری با رهبران حزب حاکم مردم پاکستان به گفت و گو نشست.
رهبر حزب می گوید حزب در مورد حکم دادگاه ملاحظاتی دارد، و اگر نخست وزیر برکنار شده است، کابینه نیز منحل می شود.

وزیر سابق قانون پاکستان به صدای امریکا گفت اگر رییس جمهوری و پارلمان به سرعت عمل کنند، کشور می تواند از بحران سیاسی در امان بماند. او می گوید دولت فعلی از اکثریت نیرومندی در پارلمان برخوردار است، بنابراین می تواند تا روز چهارشنبه نخست وزیر جدیدی انتخاب کند.

این تحولات به هر حال به دولت زرداری، که با اقتصاد ضعیف و اعتراضهای خشونت آمیز علیه خاموشی های برق روبرو است، صدمه می زند.

اين نخستين بار است دادگاه عالی قانون اساسی پاکستان یک نخست وزیر کشور را به عدم کفایت محکوم می کند و خواهان برکناری وی می شود.
XS
SM
MD
LG