لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

ورود کامیون های تدارکاتی ناتو به افغانستان


حمل تدارکان تانو به افغانستان از سرگرفته شد
حمل تدارکان تانو به افغانستان از سرگرفته شد
مقامات پاکستان می گویند نخستین گروه از کامیون های حامل تدارکات ناتو از مرز افغانستان عبور کرده اند.

به گفته مقامات محلی در جنوب غربی پاکستان، کامیون ها روز پنجشنبه در ناحیه چامان در استان بلوچستان از مرز گذشتند. این اقدام پس از ابراز تأسف هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا از کشته شدن سربازان پاکستانی در حمله هوایی امریکا در نوامبر گذشته صورت گرفت.

روز پنجشنبه راجا پرویز اشرف نخست وزیر پاکستان از تصمیم دولت به بازگشایی خطوط تدارکاتی دفاع کرد و گفت این امر به ثبات افغانستان کمک خواهد کرد، و از نظر مادی نیز به سود پاکستان خواهد بود. اسلام آباد امیدوار است این تصمیم به تسهیل روند انتقال در افغانستان کمک کند. قراراست نیروهای رزمی بین المللی تا سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند.

بنا به گزارشها مسائل امنیتی کاروانهای تدارکاتی ناتو هنوز وجود دارد. این کاروان ها هدف هایی مطلوب برای شبه نظامیان مخالف صلح در منطقه هستند. طالبان پاکستانی گفته است به حملات خود به کاروانها ادامه خواهد داد.

اتحادیه ای از بیش از ۴۰ حزب مذهبی راستگرا ، معروف به شورای دفاع از پاکستان، تصمیم دولت را دربازگشایی مسیر این تدارک به افغانستان محکوم و اعلام کرد یک راه پیمایی اعتراضی روز یکشنبه در اسلام آباد ترتیب خواهد داد.
این اتحادیه در جریان بسته بودن مسیرها، تجمعاتی در شهرهای عمده پاکستان برپا کرد و به دولت علیه از سرگیری حمل تدارکات هشدار داد.
XS
SM
MD
LG