لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

نخست وزیر جدید پاکستان برگزیده شد


پارلمان پاکستان در کوشش برای پایان دادن به بحران سیاسی کشور، نخست وزیر جدیدی به جای یوسف رضا گیلانی انتخاب کرده است.

اکثر قانون گذاران روز جمعه به نخست وزیری راجا پروز اشرف وزیر آب و نیرو رای دادند، هرچند او با اتهامات فساد روبرو بوده است و تا حدودی مسئول بحران برق در پاکستان شناخته می شود.

اشرف که عضو حزب حاکم مردم است با ۲۱۱ رای به نخست وزیری رسید. حزب مردم اکثریت را در پارلمان ۳۴۲ نفری پاکستان در دست دارد.


سردار مهتاب عباسی از حزب مسلم لیگ که نامزد مخالفان حزب مردم بود ۸۹ رای کسب کرد.

اشرف پس از قبول پست نخست وزیری، مخالفان را ترغیب کرد برای کمک به حل مشکلاتی مانند اقتصاد و بحران انرژی به دولت بپیوندند. او همچنین از شبه نظامیان خواست سلاح هایشان را زمین بگذارند.

امریکا در واکنش به انتخاب نخست وزیر جدید پاکستان گفت از این که مساله رهبری در پاکستان حل شده خوشنود است و در انتظار است با دولت جدید کار کند.

دیوانعالی پاکستان روز سه شنبه با رد صلاحیت یوسف رضا گیلانی برای عضویت در پارلمان و نخست وزیری باعث بحران سیاسی در کشور شد. دادگاه قبلا او را به دلیل خودداری از اجرای دستور دادگاه در درخواست از سویس برای تحقیق در باره اتهامات فساد علیه آصف علی زرداری مجرم شناخته بود.

به گفته کارشناسان اشرف نیز باید انتظار داشته باشد با فشارهای مشابهی برای تحقیق در باره زرداری روبرو شود. شماری از تحلیلگران تردید دارند که جابجایی در سطوح بالای دولت بتواند به رویارویی سیاسی پاکستان پایان دهد.

حزب مردم روز جمعه اعلام کرد تا پایان سال انتخابات جدیدی برگزار خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG