لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

دیوان عالی پاکستان به عمران خان دستور داد در دادگاه حاضر شود


عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان
عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان

همزمان با اعتراضات خشونت‌آمیز و گسترده به بازداشت عمران خان، نخست‌وزیر پیشین، و اعتراض تیم حقوقی‌اش به این بازداشت، دیوان عالی پاکستان روز پنجشنبه به او دستور داد در دادگاه حاضر شود.

در عین حال، تنش‌ها در شهرهای عمده پاکستان از جمله اسلام‌آباد، پایتخت، و لاهور همچنان ادامه دارد، خدمات تلفن همراه به حال تعلیق درآمده، و مدارس و دفاتر دو استان از مجموع چهار استان این کشور تعطیل هستند.

تا کنون دو هزار نفر در جریان اعتراضات به بازداشت عمران خان بازداشت و پنج نفر نیز کشته شده‌اند. حمله طرفداران نخست‌وزیر پیشین پاکستان به موسسات نظامی و آتش زدن ساختمان‌ها و دارایی‌های دولتی، دولت پاکستان را بر آن داشته ارتش را برای برقراری نظم فراخواند.

ارتش پاکستان روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به در پیش گرفتن «خویشتن‌داری، صبر و مدارا» در مقابل معترضان هشدار داد پاسخ قاطعی به حملات آینده خواهد داد.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، نیز در نطقی تلویزیونی خشونت‌های جاری را در تاریخ ۷۵ ساله پاکستان بی‌سابقه خواند.

طبق برخی نظرسنجی‌ها، ستاره ۷۰ ساله سابق کریکت پاکستان که با رای عدم اعتماد پارلمان در آوریل ۲۰۲۲ از مقام نخست‌وزیری خلع شد، همچنان محبوب‌ترین چهره سیاسی پاکستان است.

او روز سه‌شنبه از سوی سازمان مبارزه با اختلاس در یک پرونده مرتبط با کلاهبرداری زمین دستگیر شد. یک دادگاه پاکستانی نیز روز چهارشنبه او را به فروش غیرقانونی هدایای دولتی طی دوران نخست‌وزیری‌اش متهم کرد. بیش از ۱۰۰ پرونده مجزا علیه عمران خان در جریان است اما او ارتکاب هرگونه تخلف را رد کرده است.

خشونت‌های متعاقب بازداشت عمران خان، بی‌ثباتی در این کشور ۲۲۰ میلیون نفری را که با بحران اقتصادی شدید دست و پنجه نرم می‌کند، وخیم‌تر کرد.

XS
SM
MD
LG