لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

ناآرامی‌های خونین در پی بازداشت عمران‌خان؛ دولت پاکستان خواستار دخالت ارتش شد


ناآرامی‌ها در پاکستان در پی بازداشت عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین،
ناآرامی‌ها در پاکستان در پی بازداشت عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین،

در پی کشته‌شدن شماری از معترضان به بازداشت عمران‌خان، نخست وزیر پیشین پاکستان، دولت این کشور، روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه، خواستار دخالت ارتش برای پایان‌دادن به این ناآرامی‌های خونین شد.

به گزارش رویترز، در جریان خشونت‌های اخیر که منجر به تشدید بی‌ثباتی در این کشور ۲۲۰ میلیون نفری شده است، تاکنون دستکم ۵ تن کشته‌ و بیش از هزار تن در ایالت پنجاب، محل سکونت عمران‌خان، بازداشت شده‌اند.

عمران خان، رهبر محبوب سیاسی پاکستان، روز سه‌شنبه به اتهام رشوه‌خواری از طریق دریافت قطعه زمینی چند میلیون دلاری بازداشت شد.

طرفداران عمران خان در اعتراض به بازداشت او چندین ساختمان‌ دولتی و نظامی در برخی شهرهای پاکستان را به آتش کشیده و از جمله محل سکونت یکی از ژنرال‌های ارتش در شهر لاهور را غارت کردند.

دولت پاکستان اعلام کرده که مقام‌های محلی در دو ایالت پنجاب و خیبرپختون‌خوآ خواستار استقرار نیروهای نظامی به منظور بازگرداندن نظم در این نقاط شده‌اند.

ارتش پاکستان هم در بیانیه‌ای تهدید کرده است که حمله مهاجمان به مراکز و اموال نظامی و دولتی این کشور را « شدیدا تلافی خواهد کرد.»

همزمان فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل به نقل از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، از تمامی طرفهای درگیر در پاکستان خواست از بکارگیری خشونت پرهیز کنند.

در حال حاضر عمران خان، ۷۰ ساله، در بازداشت پلیس شهر اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، بسر می‌برد.

همزمان دادگاهی دیگر که به اتهام عمران‌خان درباره فروش هدایای دولتی رسیدگی می‌کرد، نخست‌وزیر پیشین پاکستان را در این پرونده متهم اعلام کرد.

عمران خان که ۱۳ ماه قبل و در پی رای عدم اعتماد پارلمان پاکستان از نخست‌وزیری برکنار شد، این اتهام را رد می‌کند.

از جمله مجازات‌های درنظرگرفته‌شده برای عمران‌خان در بیش از صد پرونده‌ای که تاکنون علیه او به ثبت رسیده، ممنوعیت از عهده‌دارشدن مناصب دولتی می‌باشد.

XS
SM
MD
LG