لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

پاکستان از آتش‌باری مرزی هند به سازمان ملل شکایت برد


پست
پست

دولت پاکستان در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته در یک ماه گذشته آتش‌باریِ ارتش هند در مرز مورد مناقشه دو کشور، ۱۲ غیرنظامی کشته و ۶۱ زخمی برجا گذاشته است. شماری از مجروحین سرباز بودند.

در نامه آمده آتش‌باری مرزی، ناقض توافق آتش‌بس سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۲) میان دو کشور است.

بیانیه روز یکشنبه وزارت امور خارجه پاکستان حاکی است سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و امور خارجی هم برای حل مناقشه دیرین پاکستان با هند بر سر منطقه کشمیر، از آقای بان کمک خواسته است.

آقای عزیز گفته پاکستان امیدوار است هند جلوی وخیم‌تر شدن اوضاع را بگیرد.

به گفته وی اسلام‌آباد به حل صلح‌آمیز هرگونه مناقشه با کشور هند متعهد است، چون «منافع هر دو کشور هند و پاکستان، و منطقه در این است.»

هر دو طرف در مرز ۲۰۰ کیلومتری موسوم به «سرحد» که ایالت پنجاب پاکستان را از منطقه کشمیر تحت کنترل هند جدا می‌کند، خمپاره و مسلسل شلیک کرده‌اند.

از سوی دیگر، هند پاکستان را متهم به شروع به آتش‌باری کرده تا به گفته دهلی نو «نفوذ تروریست‌ها به کشمیر هند را بپوشاند.»

مشخص نیست کدام‌یک از دو طرف راست می‌گوید.

فرماندهان ارتش پاکستان حمله سربازان هندی را «شدیدترین آتش‌باری در چند دهه گذشته» خوانده‌اند. با ادامه تبادل آتش، هزاران نفر از ساکنان اطراف مرز ناگزیر به جاهان امن‌تر پناه برده‌اند.

به ادعای سرتاج عزیز، نیروهای هندی در خط کنترل نظامی – که دو قسمت کشمیر را از یکدیگر جدا می‌کند – هم آتش‌بس را شکسته‌اند.

مسأله کشمیر از زمان استقلال هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷ موجب بروز دو جنگ خونین، و مناقشات کوچک بسیاری میان دو کشور شده است. هند و پاکستان هر دو مجهز به سلاح هسته‌ای‌اند.

XS
SM
MD
LG